Тракторист на Рахівщині загинув через ігнорування правил безпеки

15
0

Біда підстерегла тракториста VI-го розряду Василя Н., 1973 р.н., на лісосіці Богданського лісництва державного підприємства «Рахівське лісове дослідне господарство» близько полудня першого листопада цього року.

Саме в той  момент, коли механізатор вийшов з кабіни трактора і прямував до бригади лісорубів, щоб обговорити прийнятний спосіб формування зваленої та очищеної від гілок і сучків деревини у т.зв. пачку для подальшого трелювання, з 10-метрової висоти на голову чоловікові несподівано обрушилася вітка загальною вагою майже 50 кілограмів. Коли лісоруби озирнулися на шум і тріск, тракторист нерухомо лежав на землі; поруч була захисна каска…

Потерпілого негайно доставили у районну лікарню, а вже наступного дня для проведення спеціального розслідування нещасного випадку на виробництві наказом по територіальному управлінню Держгірпромнагляду у Закарпатській області була сформована відповідна комісія. На жаль, на шостий день після трагедії в лісі Василь Н. внаслідок отриманої відкрито-черепної травми помер, залишивши сиротами трьох дітей… На протязі усіх цих днів і до 21 листопада включно члени комісії намагалися знайти відповідь на одне-єдине запитання: чи стала  смерть людини на виробництві наслідком лише фатального збігу ряду обставин?

На перший погляд, саме таки чином все і сталося. Зокрема, як повідомив голова комісії, головний державний інспектор з охорони праці теруправління Держгірпромнагляду Мирослав ФЕДЕЛЕШ, лише після ретельного обстеження впалої з висоти восьмиметрової гілки, товщина якої в місці зламу перевищувала 12 см.  та висновку спеціалістів Українського науково-дослідного інституту гірського лісництва, було встановлено: гілка 150-річного буку була уражена некрозним грибковим захворюванням, не помітним під наявними на ній корою та листям.

Отож завчасно (перед розробкою лісосіки) виявити цю обставину і вжити заходів до знешкодження потенційної небезпеки для будь-кого з членів бригади, у лісничих  можливості просто не було. Тим часом напівзгнила вітка, набравшись ще й вологи від кількаденних осінніх дощів, ніби спеціально дочікувалася своєї потенційної жертви…

Тому і не дивно, що основною причиною настання нещасного випадку комісія визнала самовільне падіння гілки, викликане зміною температурного режиму а також біологічною особливістю дерев накопичувати вологу в деревині осінньо-зимовий період, які призвели до збільшення загальної маси гілки на 20 відсотків і спровокували її падіння.

Разом з тим не змогли члени комісії оминути своєю увагою й ряд інших немаловажних обставин, віднесених ними до т.зв. організаційних причин. Зокрема, ретельний огляд каски, що опинилася поруч потерпілого на землі, жодних механічних пошкоджень (тріщин, подряпин)  виявити не зміг. Значить, у момент удару гілкою цей засіб індивідуального захисту, найімовірніше, на голові тракториста був відсутній, що потягнуло за собою порушення відразу цілого ряду  основних пунктів «Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості» та Інструкції з охорони праці.

Крім того, у момент настання нещасного випадку, як засвідчило дослідження крові потерпілого, тракторист перебував у легкому ступеню алкогольного сп’яніння. Вказала комісія також на відсутність належного контролю за застосуванням засобів індивідуального захисту та дотриманням трудової дисципліни працівниками з боку майстра лісозаготівель Богданського лісництва В.М.Щерби.

На підставі матеріалів спеціального розслідування комісія дійшла висновку, що даний нещасний випадок вважається пов’язаним з виробництвом; виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки змогли вплинути тільки на характер та тяжкість травми, отриманої потерпілим...

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також