Більшість питань, з якими звертаються громадяни у вищі органи влади, належить до компетенції органів місцевого самоврядування, але не вирішуються ними
Про підсумки роботи із зверненнями громадян, що надійшли до Закарпатської облдержадміністрації у І півріччі 2006 року
Відповідно до вимог Конституції України, Закону України “Про звернення громадян”, актів Президента України, Програми Кабінету Міністрів України “Назустріч людям” облдержадміністрацією, її структурними підрозділами, райдержадміністраціями, міськвиконкомами у І півріччі 2006 року проводилась робота щодо поліпшення організації розгляду звернень громадян, вирішення їх обгрунтованих вимог.
За цей період до обласної державної адміністрації надійшло 1914 звернень громадян, що на 1290 менше відповідного періоду минулого року. Із них: усних – 428 (І півріччя 2005 року - 822), письмових – 1486 (І півріччя 2005 року - 2382). З урахуванням колективних звернень до облдержадміністрації звернулись 7308 чол., що на 10339 менше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
До Кабінету Міністрів України за цей період надійшло 64 звернення мешканців області, що на 286 менше, аніж за відповідний період 2005 року; до Секретаріату Президента України кількість звернень зменшилась на 3 (І півріччя 2006 року – 523, І півріччя 2005 року – 526); до Верховної Ради України збільшилась на 1 (І півріччя 2006 рік – 39, І півріччя 2005 року – 38); до інших органів державної влади збільшилась на 59 (І півріччя 2006 року - 134, І півріччя 2005 року –75); безпосередньо від громадян до облдержадміністрації зменшилась на 1101 (І півріччя 2006 року – 1154, І півріччя 2005 року – 2255).
Кількість колективних звернень становить 187, що на 94 більше, ніж минулого року. Всього протягом І півріччя 2006 року на контролі перебувало 1328 звернень громадян, що складає 69,4 відсотка від їх загальної кількості. Вжито заходів та вирішено позитивно 1155 пропозицій, заяв і скарг. Підготовлено та надіслано 213 інформацій на звернення, які були взяті на контроль органами влади вищого рівня.
За соціальним станом заявників найбільше звернень надійшло від пенсіонерів (386), інвалідів загального захворювання (308), багатодітних сімей (176), безробітних (100), інвалідів та учасників війни (88), ветеранів праці (62), учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (19).
Значну кількість питань, що порушувались у зверненнях пільгових категорій населення, обласна державна адміністрація задовольняла. Зокрема, 17 інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни отримали легкові автомобілі. Матеріальну допомогу з обласного бюджету надано понад 1 тис. громадян на суму більше 300 тис. грн.
Так, інваліду ІІ групи загального захворювання, жителю с. Нижні Ремети Берегівського району для газифікації житлового будинку надано грошову допомогу в сумі 2 тис. грн.
Інваліду Великої Вітчизняної війни жителю с. Щасливе Мукачівського району, після його звернення до голови обласної державної адміністрації протягом 8 днів встановлено телефон, у черзі на який він перебував з 1983 року.
Мешканку с. Кленовець Мукачівського району після тривалого безробіття, працевлаштовано обліковцем у виробничому управлінні житлово-комунального господарства району.
Позитивно вирішено колективне звернення мешканок с. Веряця Виноградівського району про невиплату керівництвом ВАТ “Закарпатський сад” допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними 3-річного віку. Заборгованість на загальну суму 1753 грн. погашено повністю (їх попередні звернення в правоохоронні органи результатів не дали).
Лише після звернення в облдержадміністрацію жителю м. Берегово, колишньому працівнику Солотвинського солерудника, адміністрацією підприємства видано довідку про його заробіток для нарахування пенсії.
За некоректну поведінку та за створені незручності під час відключення електропостачання житлового будинку жителя с. Страбичево Мукачівського району, який написав скаргу, ВАТ “Закарпаттяобленерго” вибачилось письмово.
Про те, що переважна більшість питань, з якими звертаються громадяни у вищі органи влади, належить до компетенції органів місцевого самоврядування, але не вирішуються ними, свідчить скарга мешканця смт Воловець про невжиття заходів головою селища щодо відведення стічних вод із присадибних ділянок заявника та його сусідів. Лише на вимогу прокурора Воловецького району виконкомом Воловецької селищної ради організовано виконання належних робіт.
За звітний період у своїх зверненнях громадяни порушили 2273 питання, що на 1484 менше, ніж за аналогічний період 2005 року. Найбільш гостро ставляться питання соціального захисту (796), житлового господарства (346), комунального та дорожнього господарства (260), праці (103), забезпечення законності та охорони правопорядку (98), охорони здоров’я (87), освіти і науки (85).
З усіх звернень, що надійшли до обласної державної адміністрації, 1251 складають заяви (клопотання), 654 – скарги (зауваження) 4 пропозиції та 5 подяк.
Керівництвом облдержадміністрації упродовж І півріччя 2006 року проводилася відповідна робота щодо забезпечення реалізації громадянами конституційного права на звернення. Вживалися заходи щодо поліпшення розгляду усних звернень громадян, усунення причин, що їх породжують.
Так, голова облдержадміністрації здійснює прийоми громадян згідно із затвердженими графіками. Упродовж І півріччя 2006 року ним прийнято 343 чол., що складає 80,1 відсотка від загальної кількості прийнятих громадян.
З метою оперативного реагування на найважливіші соціально-економічні проблеми регіону, налагодження зв’язку між Закарпатською облдержадміністрацією та населенням в області запроваджена постійно діюча пряма телефонна лінія.
Інформація про її запровадження оприлюднена в обласній газеті “Новини Закарпаття” 15 квітня 2006 року. Протягом 1 півріччя 2006 року зареєстровано 51 звернення та надано близько 100 консультацій різного характеру. Прямою телефонною лінією скористалися жителі в основному обласного центру (близько 50 відсотків від загальної кількості дзвінків), що ставили питання, вирішення яких належить до компетенції міської влади.
Ці заходи проводяться також райдержадміністраціями і міськвиконкомами і є однією з форм роз’яснювальної роботи серед населення.
В області запроваджена також “гаряча” лінія, особисту участь в якій бере голова обласної державної адміністрації. Інформація про її проведення заздалегідь подається щоразу через обласні ЗМІ. За підсумками проведення заходу здійснюється короткий аналіз поставлених заявниками питань.Так, 21 лютого 2006 року 25 мешканців області спілкувалися з головою облдержадміністрації. Більшість дзвінків стосувалися соціальних проблем, роботи житлово-комунального господарства, споживчого ринку, забезпечення пільгових категорій громадян санаторними путівками та ін. Усі дзвінки по “гарячій лінії” реєструються, контролюються та у визначені законодавством терміни абоненти-заявники отримують письмові відповіді.
Внесено зміни до складу громадської приймальні та комісії із розгляду обставин надходження повторних звернень громадян до обласної державної адміністрації. Комісією за дорученнями голови облдержадміністрації розглядаються з виїздом на місце повторні звернення громадян.
Наприклад, відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації від 19 травня 2006 року № 300 комісійно розглянуто звернення мешканців с.Кушниця Іршавського району щодо зловживань сільського голови. Узагальнюючі матеріали подані на розгляд голови і за його дорученням залишені на подальшому контролі питання, які входять до компетенції облдержадміністрації.
Питання стану роботи із зверненнями громадян перебувають на постійному контролі керівництва облдержадміністрації. Зокрема, у січні 2006 року воно розглядалось на засіданні колегії, у березні та червні - на нараді при керівникові апарату облдержадміністрації.
Облдержадміністрацією надається на місцях методична і практична допомога з питань організації роботи зі зверненнями громадян. У І півріччі 2006 року таку допомогу надано Великоберезнянській, Виноградівській, Іршавській, Міжгірській, Мукачівській, Хустській райдержадміністраціям та 4 структурним підрозділам облдержадміністрації.
Заплановано продовжити поглиблене навчання працівників, відповідальних за роботу зі зверненнями громадян у райдержадміністраціях та міськвиконкомах, з питань застосування комп’ютерної техніки в опрацюванні заяв і скарг. Така форма роботи виправдала себе. Вона дає можливість надати методичну і практичну допомогу, виявити певні проблеми і недоліки в роботі місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо розгляду пропозицій, заяв і скарг громадян.
У навчальні програми державного навчального закладу “Закарпатський обласний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій” включено цикл лекцій з питань організації роботи із зверненнями громадян. У І півріччі 2006 року начальник відділу роботи із зверненнями громадян апарату облдержадміністрації 7 разів виступала з лекціями перед слухачами центру. У березні та червні 2006 року у Львівському регіональному інституті державного управління Національної академії державного управління при Президентові України проходили навчання начальник відділу облдержадміністрації та 2 спеціалісти роботи із зверненнями громадян Мукачівського міськвиконкому та Хустської райдержадміністрації.
Стан роботи зі зверненнями громадян проаналізовано за підсумками І, ІІ кварталів і І півріччя 2006 року, здійснено аналіз особистих прийомів громадян. Веб-сторінка облдержадміністрації у мережі Інтернет періодично поповнюється інформаційними матеріалами з питань роботи зі зверненнями громадян.
Відкритість дій обласної державної адміністрації теж позитивно впливає на вирішення питань, з якими жителі області звертаються до владних структур. Зокрема, голова облдержадміністрації систематично зустрічається з журналістами обласних видань, керівники структурних підрозділів згідно з графіком щотижня проводять брифінги для представників ЗМІ. Так, за І півріччя 2006 року у брифінгах взяли участь 26 посадових осіб. На сторінках обласних газет було надруковано понад 30 статей, інформацій, довідок про роботу зі зверненнями, організацію особистого прийому громадян керівництвом облдержадміністрації.
Обласним головним управлінням земельних ресурсів з березня цього року видається щомісячно газета “Закарпатська земля”, яка стала справжнім барометром реалізації земельного законодавства, а колектив фахівців надає практичну допомогу краянам, яких турбують питання розпаювання, виділення земельних ділянок, розмежування, приватизації, оренди тощо.
Роз’ясненням основних напрямків діяльності органів Пенсійного фонду України в Закарпатській області у І півріччі 2006 року присвячено 37 виступів на радіо і телебаченні за участі керівників головного управління та управлінь у містах і районах області. Активна участь у пропаганді пенсійної реформи здійснюється шляхом проведення “гарячих” ліній, “прямого зв’язку”.
У друкованих засобах масової інформації, зокрема щомісячному віснику “Пенсія”, запроваджені постійні консультативні рубрики управлінь Пенсійного фонду, де публікуються матеріали про роботу з підприємствами-боржниками, відповіді на запитання дописувачів, роз’яснюються нормативні акти з пенсійного забезпечення. За І півріччя 2006 року у засобах масової інформації області опубліковано 240 матеріалів із зазначених питань. Начальником головного управління Пенсійного фонду України в області проведено 3 брифінги для журналістів. З травня поточного року здійснюється щомісячний випуск бюлетеня “Пенсійний вісник”.
З метою надання безпосередньої юридичної допомоги населенню області в кожному районі та містах обласного підпорядкування створені громадські приймальні. Облуправлінням юстиції розроблено Методичний посібник з питань правової освіти населення. Обласне та районні управління у співпраці з міжвідомчими координаційно-методичними радами з правової освіти спрямували свою діяльність на підвищення правової свідомості та правової культури населення області.
Питання роботи зі зверненнями громадян і надалі залишаються пріоритетними в діяльності обласної, районних державних адміністрацій, міськвиконкомів, управлінь та відділів цих органів.
Голова державної адміністрації О.Гаваші.