Цьогоріч в Ужгороді на скарлатину вже захворіли майже чотири десятки дітей

30
0

Про кожен випадок фахівці відділення організації епідеміологічних досліджень Ужгородської міськрайонної філії ДУ «Закарпатський обласний лабораторний центр МОЗ України» інформують керівників та медичних працівників закладів освіти, надають рекомендації щодо введення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Як повідомляють в Ужгородській міськраді, з початку 2023 року в Ужгороді на скарлатину захворіли 37 дітей.

Скарлатина – інфекційне захворювання, яке проявляється висипом та ангіною і може призвести до таких ускладнень, як запалення лімфатичних вузлів, отит, синусит, артрит, міокардит тощо.

Кількість хворих на скарлатину збільшується восени і взимку. На скарлатину найчастіше хворіють діти віком 1–9 років. Після одужання в них формується пожиттєвий імунітет. Щеплення від скарлатини немає.

Прояви захворювання

У більшості випадків скарлатина починається раптово. Розвивається ангіна, на мигдалинах можливий біло-жовтий наліт. Язик спочатку має біле нашарування, але після 2-3 днів починає очищатися з кінчика і до 4-го дня стає яскраво-червоним, з виокремленими сосочками — так званий малиновий язик.

Головним симптомом скарлатини є висип. Він з’являється на 1-2 день хвороби. Найбільше висип сконцентрований на згинальних поверхнях кінцівок, природних складках, передній і боковій поверхні шиї, боковій поверхні тулуба, животі. Висип триває від 2 до 6 днів, потім блідне і покривається дрібними лусочками, а на кінцівках, особливо кистях і стопах, великими пластами.

Джерело інфекції

Хвора людина чи бактеріоносій стрептокока. Носіями цієї інфекції є близько 20% здорових людей, в тому числі дітей. Багато носіїв можуть поширювати збудника захворювання тривалий час: від кількох місяців до одного року.

Шлях передавання - Повітряно-краплинний.

Інкубаційний період триває від 1 до 12 днів, частіше 2–7 днів. Інфікована людина становить небезпеку для оточення протягом 15-20 діб після появи перших ознак.

Захворювання може мати легкий, середній чи важкий перебіг. За легкої форми симптоми інтоксикації організму слабо виражені, блювота відсутня, ангіна незначна (має катаральний характер). Висип типовий, інколи блідий.

Під час середньоважкої форми всі описані симптоми скарлатини виражені сильніше. Температура підвищується до 39 °С. Ускладнення зустрічаються частіше, ніж за легкої форми.

У разі важкої токсичної форми початок хвороби супроводжують висока температура, блювота, інколи діарея, виражені симптоми ураження центральної нервової системи. Можливі запаморочення, набряк мозку і навіть розвиток коми.

Ускладнення

Уникнути ускладнень при хворобі можна, якщо вчасно звернутись до лікаря за медичною допомогою та дотримуватись всіх рекомендацій. Своєчасно розпочати лікування є головним у профілактиці можливих ускладнень та віддалених наслідків.

Антибіотики призначаються лише лікарем тільки після встановлення діагнозу. Адже існує низка інших інфекційних захворювань, які супроводжуються схожою висипкою, такі як краснуха, кір, вітряна віспа.

Профілактика

Профілактика захворювання полягає у ранньому виявленні та ізоляції джерела інфекції, а також застосування карантинних заходів (в школах, дитячих садках, медичних установах).

До загальних профілактичних заходів належать:

  • харчування, багате на вітаміни;
  • провітрювання та вологе прибирання приміщення, в якому перебувають діти і дорослі;
  • дотримання особистої гігієни, регулярне миття рук з милом;
  • загартовування та заняття спортом;
  • лікування всіх хронічних захворювань (отитів, синуситів, тонзилітів).

Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!


Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також