12 березня у сесійному залі Берегівської міської ради відбулися громадські слухання щодо ситуації з водопостачанням у місті.
За словами міського голови Золтана Бабяка, нині склалася така ситуація, що у Берегові може зникнути цілодобове постачання води з централізованого водогону. Цьому причиною - багато факторів, серед них і велика кількість боржників, і мешканців, які просто не бажають оформити стосунки з постачальником такого стратегічного продукту.
Керівник ТОВ «Водоканал-Карпатвіз» Йосип Галайда розповів, що в місті нині зареєстровано понад 5200 абонентів. Однак є багато людей, які користуються центральним водогоном без оформлення стосунків з підприємством. Зокрема серед жителів багатоповерхівок таких нарахували 107 квартир.
"В деякі квартири наші контролери не можуть зайти, - каже Йосип Галайда. - А іноді їм ще й погрожують розправою. При чому деякі мешканці роками користуються водою, не сплачують рахунки і ми не можемо навіть подати на них до суду - оскільки договорів ними не підписано".
При чому часом йдеться не про якихось бідних пенсіонерів, а про цілком заможних людей, які здають свої квартири туристам або іншим орендарям. Звісно теж при цьому не сплачуючи жодних податків у казну міста.
Найбільша проблема у багатоповерхівках на вулицях Мужайській, Мукачівській, Шевченка. Виявляють в тому числі незаконне використання води з центрального водогону і у приватному секторі. Але там все вирішити набагато легше - їм просто перекривають доступ до мережі. Наприклад, нещодавно під час планових робіт на вулиці Виноградній було виявлено 4 таких будинки, господарі змушені були підписати договір з водоканалом.
А ось що робити з мешканцями квартир? Голова соціально-екологічної організації "Чистий Берег" Олег Супруненко запитав чому у такому разі не використовують механічний пристрій "спрут", який здатний перекрити користування каналізацією. Йосип Галайда відповів, що у такий спосіб змусити боржників підприємство вже намагалося. Однак, як з'ясувалося, він не надто дієвий. Люди намагаються позбутися "спрута" власноруч і готові скоріш пошкодити всю мережу будинку, аніж заплатити за власні борги...
Депутат Світлана Чирибан запропонувала депутатам-«мажоритарникам» почати працювати з боржниками на своїх округах. У свою чергу Алла Омбоді з бюро технічної документації, повідомила, що готова у такому разі надати інформацію про мешканців квартир.
Також зупиняє деяких людей оформити відносини з водоканалом і велика сума за підключення. Адже, згідно з законодавством, злісний боржник мусить сплатити за самовільне користування водою близько 5.000 гривень. Але "Карпатвіз" має і досвід "амністії" для боржників - таку акцію провели у 2010 році, нею тоді скористалися з два десятки мешканців Берегова.
Почув керівник підприємства і критику на свою адресу. Депутат Гейза Орос звернув увагу, що у місті просто катастрофічна ситуація з каналізаційними стоками, які потрапляють у канал Верке. Привів і приклад, який побачив на власні очі на вулиці Ілони Зріні - як працівники "Карпатвізу" підключали каналізацію з приватного будинку у відкриту "ливньовку".
Депутат зазначив: проблему можливо вирішити лише у комплексі. Тобто, якщо боротися з боржниками і порушниками, то з усіма - в тому числі з підприємцями.
"Ми всі кажемо про те, аби Берегово нарешті стало по-справжньому туристичним містом, - каже депутат. - Однак вже зараз, коли потепліло по деяким вулицям неможливо буде пройти через сморід каналізації. Що нас очікує далі навіть важко передбачити. У таких умовах до нас туристи просто перестануть навідуватися взагалі".
Також було запропоновано, аби міська рада повернулася до старого перевіреного методу: видавати довідки громадянам лише за умови повного розрахунку за надані комунальні послуги. Однак потрібно розробити цю систему так, аби мешканцям не потрібно було бігати по всім інстанціям, аби зібрати квитанції про сплату. Отже, як бути далі - мають вирішити депутатський корпус на наступній сесії.
Але збори громади з цього питання вирішили продовжити наступного тижня - тема надзвичайно болюча і потребує спільного вирішення.
Мукачево.net