13 березня у Берегові, після довгих дебатів та з другої спроби було врешті-решт підписано меморандум порозуміння між політичними партіями та громадськими організаціями "За розвиток, примноження добробуту та спокою громадян міста".
За словами міського голови Золтана Бабяка, такий документ є важливим для більшості мешканців Берегова, національних та релігійних громад, гостей міста та потенційних інвесторів. "У той час, коли суспільно-політична напруга в країні зростає, важливо, аби представники громади Берегова заявили, що в нашому місті між ними нема відвертої ворожнечі, всі з них готові докладати максимальних зусиль для забезпечення стабільності та спокою мешканців", - зазначив міський голова.
На засідання було також запрошено в якості гостей начальника районного СБУ Андрія Гриня, начальника Берегівської ОДПІ Василя Пацкана, а також священиків церков різних конфесій.
Під час обговорення тексту меморандуму, мова йшла також про чимало конфліктних ситуацій, які нині здатні підбурити та роз'єднати суспільство в області та місті. Зокрема і про черговий акт вандалізму щодо угорського пам'ятника, встановленого на Верецькому перевалі. За словами начальника районного СБУ Андрія Гриня, нині триває слідство, але однією з версій, що розглядається є можливість впливу зовнішніх ворожих сил для дестабілізації спокою на Закарпатті. Також Андрій Гринь зазначив, що підписання меморандуму порозуміння між представниками різних політичних організацій є дуже важливою. А основна його ідея - показати приклад для всіх, що в Берегові панує спокій, нема жодних суперечок на національному або релігійному підґрунті, а всі мешканці готові згуртуватися у час, коли мова йде про цілісність та суверенітет нашої держави.
Також йшлося і про можливу мобілізацію населення до війська України. Наразі, за словами очільника районного СБУ, нині триває лише контрольне оповіщення та проведення навчань. Про жодну мобілізацію поки не йдеться - до військкоматів викликаються наразі лише ті військовослужбовці, яких було звільнено у запас. Їхня явка на Берегівщині нині складає приблизно 60%. Це не дивно, адже район - прикордонний, і багато людей перебуває за межами області та країни.
Представники громади також активно обговорювали текст звернення народного депутата Іштвана Гайдоша, в якому він звинуватив представників ВО "Свобода" у розпалюванні ворожнечі між угорцями та українцями. Натомість активіст ВО «Майдан» Дмитро Кобринський навів лінгвістичну експертизу тексту, яку було здійснено фахівцями Київського Національного університету імені Т.Г.Шевченка, яка свідчить, що подібні заяви політиків не відповідають дійсності, і абсолютно не сприяють примиренню між народами та представниками різних національностей.
Також до тексту меморандуму вирішили внести пункт про створення редакційної ради з представників громадськості при газеті "Берегово". Насамперед для того, аби у міській новинці у подальшому подавалися лише збалансовані матеріали з різними точками зору при обговоренні конфліктних проблем.
Виступив і священик греко-католицької церкви Михайло Шелемба, який закликав всіх представників громади бути мудрими у такий непростий для України час. Слово має велику вагу, і тому потрібно дуже добре думати, що писати і що говорити. А будь-який конфлікт дуже легко запалити, а згасити - дуже важко. Тому всі маємо цінувати той мир і спокій, що панує у Берегові.
Отже, не дивлячись на масу різних думок, меморандум таки був підписаний всіма учасниками зібрання. Меморандум підписали представники політичних партій та фракцій: Ольга Бізіля та Світлана Чирибан (Єдиний Центр), Василь Вовкунович (ВО «Свобода»), Пейтер Вереш (ДПУУ-УМДС), Шамуел Горкаї (ТУКЗ-КМКС), Володимир Маргітич (позапартійний), Володимир Шелемон (Народна партія).
Також свої підписи поклали під документом представники громадських організацій міста, в тому числі : Володимир Шелемон, Ігор Семененко, Дмитро Кобринський, Олег Супруненко, Федір Савчур та Олексій Пацюк.
МЕМОРАНДУМ
політичних партій та громадських організацій м. Берегова за розвиток, примноження добробуту, спокою мешканців міста
13 березня, 2014 року, м. Берегово
Ми, представники політичних партій та громадських організацій, відчуваючи відповідальність за мешканців Берегова, усвідомлюючи важливість об’єднання зусиль задля розвитку нашого міста, зважаючи на необхідність якнайшвидшого вирішення нагальних проблем в умовах складної суспільно-політичної ситуації в країні, домовилися докладати максимальних зусиль для зняття напруги та забезпечення спокою мешканців Берегова.
Для нас є важливим:
1. Шанобливе та толерантне ставлення до всіх національних та релігійних символів, пам’ятників, меморіальних дощок, цвинтарів тощо, не допускати та суворо засуджувати будь-які прояви вандалізму.
2. Створення всіх належних умов для гостей Берегова, їх перебування і відпочинку з метою підтримки гостинного та туристичного іміджу міста
3. Безперешкодне святкування та вшанування подій, дат, проведенню заходів не залежно від національності і віросповідання всіх мешканців, які проживають на території міста..
4. Створення у місті сприятливого інвестиційного клімату.
5. Продовження роботи у напрямку євроінтеграції, забезпечуючи європейський підхід у вирішенні всіляких питань, що виникають у місті
6. Стабільна робота міської ради, депутатського корпусу, виконавчого комітету до наступних місцевих виборів, або дострокового припинення повноважень міського голови, депутатів згідно з чинним законодавством.
7. Створення редакційної колегії при газеті «Берегово» із представників громадськості.
Сторони зобов’язуються:
1) оперативно співпрацювати у вирішенні проблемних питань, що виникатимуть під час реалізації пунктів меморандуму;
2) додержуватися у співпраці принципів законності, гуманності, прозорості та відкритості, спільності інтересів і соціальної справедливості.
Підписуючи цей Меморандум, Сторони визнають, що дотримання і реалізація його положень є гарантією стабільної роботи задля забезпечення врівноваженого життя всіх мешканців та приємного відпочинку всіх гостей міста Берегова.
Меморандум набирає чинності з дня його підписання Сторонами.
Мукачево.net