
28 січня муніципалітет у чеському місті Карлові Вари позбавили звання почесного громадянина міста Миколи Ліщенюка, колишнього священнослужителя російської православної церкви (РПЦ) Петра та Павла у Карлових Варах.
Священника було вислано з Чехії, оскільки підозрюється у ворожій діяльності, у тому числі у підтримці сепаратистських структур у країнах ЄС. У 2024 році його постійна посвідка на проживання в Чеській Республіці була анульована через діяльність у парафії, яка була розцінена як загроза безпеці країни.
Як раніше повідомили чеські ЗМІ, у своїх проповідях служитель церкви підтримував агресивну політику Росії щодо України.
Ліщенюк отримав звання почесного громадянина Карлових Вар у 2020 році за заслуги у відновленні важливих пам'яток культури (а саме православного Храму святих Петра та Павла, настоятелем якого був).
У серпні 2024 року влада Чехії видворила громадянина Росії Ліщенюка з країни, анулювавши йому дозвіл на постійне перебування та визнавши небажаною персоною.
«Окрім іншого, у своїх проповідях Ліщенюк прославляв главу Російської православної церкви патріарха Кирила, який є прихильником російської агресії проти України і включений до національного списку санкцій Чехії», - заявили в МВС.
Росіянин намагався оскаржити позбавлення ПМП, але його скаргу послідовно відхилили Крайовий суд у Пльзені, Вищий адміністративний суд та Конституційний суд Чехії. Останній ухвалив рішення 12 червня 2024 року, поставивши крапку у процесі.
Справу про видворення священика тоді прокоментував міністр закордонних справ республіки Ян Липавський.
«Я не вважаю Російську православну церкву Московського патріархату церквою, а її представників — духовенством. Це частина репресивної машини Кремля, яка бере участь в операціях впливу Росії. І саме так до них потрібно ставитися не лише в Чехії, а й у всій Європі», - заявив він.
Храм святих Петра та Павла у Карлових Варах був місцем зустрічі російських оперативників, а сам Ліщенюк у своїх проповідях відкрито підтримував агресивну політику Росії щодо України.
Чеське курортне місто Карлові Вари раніше було особливо популярним серед заможних росіян, чиновників та олігархів, лояльних до путінського режиму. У минулі роки вони скуповували тут нерухомість — розкішні особняки, готелі, ресторани, санаторії і навіть замки, будували свої церкви.
Однак після 2014 року через запроваджувані санкції вплив росіян у Карлових Варах поступово зменшується. Тим не менш, їхній вплив, у тому числі і на українських біженців, зокрема через церкву і надалі дуже сильний.