Кошицький самоврядний край (КSK) планує виробляти водень, необхідний для живлення водневих автомобілів. Якщо цей план вдасться здійснити, у словацькому окрузі буде їздити курсувати 50 міжміських водневих автобусів.
До співпраці залучили компанію Kosit, яка вже багато років займається збором та вивезенням сміття в Кошице. У травні на автостанції міста тимчасово встановили мобільну водневу заправку.
Рішення про виробництва водню на своїй території мають ухвалити депутати у понеділок, 22 серпня. Кожен з партнерів інвестує в компанію і матиме 50-відсоткову частку.
"Я радий, що у нас є партнер, з яким ми будемо виробляти це екологічно чисте джерело енергії, в тому числі отриманого в результаті переробки відходів, що не підлягають переробці. Вироблений водень в області планують використовувати як паливо для заправки водневих автобусів у приміському автобусному транспорті. За ідеальних умов, таким чином ми могли б забезпечити круглорічну роботу приблизно 50 автобусів», - сказав голова Кошицького самоврядного краю Растислав Трнка.
Початок дослідної експлуатації виробництва водню в районі Кошице-Барка запланований на 2026 рік.
Кошицький край розраховує на впровадження водню в довгостроковій перспективі – він першим у Словаччині прийняв власну водневу стратегію, яка є ключовим документом для використання водневих технологій.
Загалом словацька енергетична компанія BSF Energy планує створити мережу із 40 станцій заправки воднем на АЗС по всій Словаччині. Заправки будуть надавати екологічно чистий водень, одержаний електролізом з використанням енергії з відновлюваних джерел. Для виробництва водню планують збудувати кілька заводів із продуктивністю 4000 кг водню щодня.
У 2001 році Словаччина презентувала свій перший водневий автомобіль на виставці Expo Dubai. Автомобіль під назвою Matador MH2 був створений у результаті співпраці факультету машинобудування Технічного університету Кошице та промислової групи Matador.
"Я знаю, що є мільйон актуальних тем, які потребують вирішення. Але в той же час я знаю, що нам потрібно мати бачення майбутнього і бути готовими до нього, тому що воно може настати раніше, ніж ви вважаєте", - зазначив міністр економіки Словаччини Ріхард Сулік.
Для MH2 заявлено 600 к. с. потужності, 600 кілометрів пробігу, 4 секунди розгону до 100 км/год та 250 км/год максимальної швидкості.
За словами розробників, дизайн автомобіля нагадує "фігуру спортсмена, готового негайно прискоритися на стартовому майданчику".
У задній частині кузова розташована батарея балонів-картриджів. Вони і є предметом особливої гордості розробників. У них зберігається водень, але не під високим тиском, як завжди, а у вигляді гідриду, тобто свого роду розчину в особливій суміші металів. Така технологія не вимагає важких товстостінних баків, розрахованих на високий тиск, та забезпечує повну пожежо- та вибухобезпеку, стверджують розробники.
Водень надходить до електрохімічного генератора, де в результаті каталітичної реакції виробляється електрика для живлення електромоторів, на виході утворюється чиста вода.
До того у Кошиці створюють Центр досліджень водневих технологій, який також займатиметься використанням водневих двигунів на транспорті. Міністр економіки СР Ріхард Сулік вважає водень енергоносієм майбутнього. «Водневі технології допоможуть Словаччині наблизитися до поставленої Єврокомісією мети досягнення вуглецевої нейтральності до 2050 року», - сказав словацький міністр.