
У словацькому місті Кошице відкрили пам'ятник-бюст Андрія Глінки, який може викликати суперечки у суспільстві.
Римо-католицький священик та політичний діяч Андрій Глінка (1864-1938) був політиком правого спрямування. Він створив партію, що прагнула до автономії Словаччини в рамках Чехословаччини, а пізніше до повної незалежності. Через рік по його смерті, після окупації нацистською Німеччиною Чехії, Глінкова словацька народна партія, прийшла до влади у незалежній Словаччині й затвердила статус Глінки як національного героя.
Наступником Глінки став Йозеф Тисо, під керівництвом якого Народна партія стала символом антиєврейських заходів у Словаччині. Тому деякі словаки пов'язують Глінку з пізнішою воєнною діяльністю партії і, так само як і Тисо, вважають його суперечливою особистістю.
Відомий й інший історичний факт: у другій половині 1930-х років Андрей Глінка публічно закликав закарпатського громадсько-політичного діяча і греко-католицького священика Августина Волошина, щоб він забрав усіх русинів (українців) зі Словаччини у своєму наплечнику і вивіз їх звідси.
У 1994 році затверджено державну нагороду Словаччини — Орден Андрія Глінки. Католицького священика і політика у Словаччині називають батьком нації.
Пам'ятник-бюст у Кошице відкрили сучасні політики - спікер парламенту Борис Коллар, мер міста Ярослав Полачек, члени організації "Матіца словенська".
"Андрій Глінка дійсно багато зробив для словаків, але також і дуже (від цього) постраждав. Він пережив три замахи, тричі зазнав політичних переслідувань та ув'язнення. Він відвідував Кошице і тому ми вирішили відкрити йому бюст у нашому місті. Ми також хочемо поінформувати громадськість про те, що багато стереотипів щодо нього не відповідають дійсності", - зазначив під час відкриття директор будинку "Матіци словенської" у Кошицях Міхал Матечка, який ініціював встановлення бюсту.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!