У Лисичеві відновили стародавню ковальську технологію (ВІДЕО)

10
0

На Закарпатті у селі Лисичево запрацювала єдина у всій Європі водяна кузня.

Його руки ніколи не бачили манікюру, не доїли корови. Однак зранку склянка молока для Михайла – то обов'язково. Каже, додає сили. Дорогою до кузні чоловік розповідає, як таку професію обрав.

Михайло, коваль:

Я кінчив училище, і мене потягло на залізо, на ковальську роботу. Після того почав робити деталі, сувеніри і з 85 року почав ковалем бути.

Ця річка тече на висоті півтисячі метрів над рівнем моря. Кілька років тому одну з її приток спрямували до ковальні. Побудували греблю. Щоразу як пан Михайло йде кувати, перевіряє шлюзи, аби не забилися сміттям.

Вода з річки проходить 350 метрів і потрапляє сюди. Збирається у величезних резервуарах. Далі крізь отвори потрапляє на потужне колесо й зрушує його з місця.

Та найцікавіше починається вже тут, всередині кузні. Технологію, за якою вода допомогає клепати залізо, в Україні не використовують уже кілька століть, - каже Михайло. Та перш ніж зсунути цього дерев'яного молота, залізо треба підігріти.

Щойно опускається цей механізм, вода потрапляє на колесо, яке й зрушує півтонного бияка. Його середня швидкість чи не 200 ударів на хвилину.

Потому його розбивають руками. І занурюють у воду.

15 хвилин і лопата для польових робіт готова. Таких єдиний у Іршавському районі коваль робить десятками на день. Замовлень купа й на образотворчі вироби. Та влітку тисячі людей приїздять сюди, лише подивитись. Адже робоча кузня на воді лишилась тільки тут.

Віктор Петровці, орендар кузні:

Є така кузня в Німеччині, вона як музей тільки використовується, і є в Чехословаччині. Але вона зруйнована. І в цьому році її фактично з нуля встановлюють.

Зруйнована була й ця ковальня. Однак тутешні мешканці гуртом надихнули її другим життям. Тепер тут беруть майстер-класи майбутні ковалі.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також