
30 вересня ми відзначали Всесвітній день серця. Актуальність проблеми серцево-судинних захворювань є очевидною, адже за статистичними даними в Україні кожні дві людини з трьох помирають від цих захворювань.
Саме цій проблемі була присвячена профілактично-просвітницька акція “Захистіть своє серце“, яке проводилось у райцентрі з ініціативи відділу охорони здоров’я райдержадміністрації.
Як інформувала начальник відділу охорони здоров’я Оксана Маршалик, у підготовці і проведенні акції активну участь взяли медпрацівники райлікарні, які в рамках заходу проводили вимірювання артеріального тиску та рівня цукру в крові. Студенти медичного коледжу старших курсів виготовили тематичні санбюлетні та роздавали інформаційні буклети жителям селища, а у виготовленні буклетів посприяла Міжгірська селищна рада.
Оксана Михайлівна наголосила, що проблема серцево-судинних захворювань є актуальною у нашому районі, так як захворюваність на дану патологію складає 63,7 проц. на 1 тис. населення, а смертність — 59,6 проц. на 10 тис. населення.
Акція викликала зацікавлення серед громадян та мала певні результати: серед проведених 60 вимірювань артеріального тиску виявлено відхилення у 16 пацієнтів та у 3 — підвищення рівня вмісту цукру в крові. Проведення таких заходів сприятиме покращенню обізнаності населення щодо збереження власного здоров’я та здоров’я оточуючих.
Що саме робиться для людей, які страждають серцево-судинною недостатністю, які безкоштовні послуги їм надаються ми поцікавились у заступника головного лікаря з амбулаторно-поліклінічної роботи Софії Василівни Цінкевич.
— Софіє Василівно, скажіть, будь ласка, які бюджетні кошти виділяються на безкоштовне амбулаторне лікування хворих?
— У поточному році на ці потреби з районного бюджету виділено 131 тисячу гривень. В основному ці кошти передбачені на безкоштовне надання ліків хворим, які перебувають на амбулаторному лікуванні. З цієї суми на потреби, пов’язані із серцево-судинними захворюваннями, а саме: на артеріальну гіпертензію — 15 тис. грн., інфаркт міокарда — 2 тис. грн., на реабілітацію пацієнтів із протезованим клапаном серця — 5 тис. грн. Для виписування безкоштовних рецептів людям, які внаслідок серцевої дизфункції та захворювання кровоносної системи отримали другу або першу групу інвалідності, виділено 10 тис. гривень.
— Чи є якість несприятливі особливості нашого регіону, які б впливали на людей із хворобами серця?
— Жити в гірських населених пунктах само по собі важко. Як відомо, підвищений атмосферний тиск має певний вплив на гіпертоніків. Але загалом це не є вирішальним фактором, бо проблеми існують у всій державі. Екологічна ситуація, нездорове і неправильне харчування, стреси, шкідливі звички — все це спричиняє негативний вплив на весь організм людини, а в першу чергу страждає її кровоносна система.
— Чи забезпечені медустанови району відповідним обладнанням для якісного діагностування хвороб серця?
— Для діагностування обладнання вистачає, в наявності — кардіографи, статоскопи. В кожній амбулаторії є електрокардіографи. Позитивним є й те, що за останні два роки покращилось кадрове забезпечення сільських закладів охорони здоров’я лікарями, які на сьогоднішній день готові надати кваліфіковану допомогу. Маємо надію, що в недалекому майбутньому до нас прибуде ще багато молодих талановитих лікарів.
— І на завершення декілька слів щодо профілактики серцево-судинних захворювань?
— Хочу звернутися до всіх жителів нашої Верховини: бережіть своє здоров’я, адже це найцінніше, що в нас є. Незважаючи на важкі життєві умови, уникайте стресів, адже більшість захворювань серця від нервових розладів. Старайтеся якісно харчуватися, займатися спортом, загартовуйте свій організм, а тим, хто має шкідливі звички, бажаю скоріше їх позбутися. Будьте здорові, шановні краяни!