Ще наприкінці ХІХ століття мукачівська громада вирішила, що в центрі міста було б добре встановити пам’ятник Великому князю Угорщини Арпаду. Але втіленню ідеї в життя весь час щось заважало
Мукачево досить довгий період належало до складу Австро-Угорщини. А відтак тут панували угорські традиції та вподобання.
Скульптуру князя Арпада вирішили розташувати в центрі міста. А гроші на неї збирали всією громадою. Значна частина коштів була зібрана на мукачівських балах ім. Арпада, що проводились у ресторані Чіллаг.
Пам’ятник повинен був бути великим та гарним, вилитим з бронзи. На початку ХХ століття скульптор з Будапешта Дьордь Ваштаг навіть зробив глиняний макет майбутньої прикраси міста. Та через перехід Мукачева до складу Чехословаччини пам’ятник угорському вождю ставити було недоречно.
Скульптура Арпада в композиції на площі Героїв у Будапешті
Коли ж місто знову повернулось під угорське крило, про задум знову почали говорити і знову збирали гроші. Та у 1940-х роках сусіднє місто Ужгород теж почало претендувати на встановлення заявленого пам’ятника. І поки між містами точилися суперечки, кому більше пасуватиме бронзова скульптура, Закарпаття опинилось під радянською владою. І ясно, що про встановлення пам’ятника Арпаду навіть думати було заборонено. От і виходить, що за 50 років і 3 спроби місто все ж так і не отримало бажаний монумент.
Довідково: княз Арпад був не тільки засновником славної угорської династії Арпадів, а й тим, хто привів угорців у центр Європи. Саме за часів його панування відбулося так зване Віднайдення батьківщини угорцями.
Радимо також переглянути, як у Мукачеві планували встановити скульптуру Міхая Мункачі.