У Підвиноградові утворилась величезна купа сміття (ФОТО)

32
0

Голодні пси ганяють зграї голубів від однієї купи мотлоху до іншої.

По той бік ями туляться мащені глиною циганські хати. З комина  рветься у прозору височінь чорний ядучий дим – напевно, знову автомобільну шину палять. Там, за вирвою, інший світ циганської реальності – безжалісна брудна бідність і злидота. 

Щойно звертаєш   з автомобільної магістралі в Підвиноградові на вулицю Партизанську, як ніби потрапляєш в інший світ. Під колесами авто м’яко стелиться асфальт. Ні ямки, ні вибоїни. Зате на проїжджій частині  з невеликим проміжком передбачливо встановлені два лежачі поліцейські – аби лихачі не ганяли. По обидва боки вулиці під весняним сонцем блискотять барвисті , як у казці, терем-теремки – справжні вілли з яскравими дорогими оздобами. Перед ними то тут, то там синіють ящики «АВЕ Виноградово».
 
Ситі молоді ще дядьки в костюмах посеред вулиці прогулюються з безтурботною пацанвою. Свято якесь чи що? До обіду ніби була п’ятниця. Як в американське кіно заїхав, чистий тобі Манхеттен. Та ось поворот за баронським бутіком , і машина розчаровано в’їжджає в ледь просохлу грунтівку. Ще якихось півтора сотні метрів і ми стоїмо перед велетенською укритою сміттям вирвою. Голодні пси ганяють зграї голубів від однієї купи мотлоху до іншої. По той бік ями туляться мащені глиною циганські хати. З комина  рветься у прозору височінь чорний ядучий дим – напевно, знову автомобільну шину палять. Там, за вирвою, інший світ циганської реальності – безжалісна брудна бідність і злидота.
 
-Оце і є та яма, яка наразі стала для нас великою проблемою,- каже сільський голова Андрій Деяк.- І виникла вона не сьогодні, не вчора, а десь вкінці сорокових років минулого століття, коли вивезені в казахські степи місцеві цигани повернулися додому і стали зводити собі житла. Будували з саману, глину для якого брали тут же. Табір розростався, а з ним більшала і яма, бо саман користувався попитом не лише в таборі, але і в інших сільських жителів. А де циган живе, там він і сміття викидає – у яму.
 
Так історично в таборі, чи то пак у місці компактного проживання ромського населення, виникло стихійне сміттєзвалище. Мовою постанови про порушення кримінальної справи помічником прокурора Виноградівського району, молодшим радником юстиції Едуардом Зузаком  «… на земельній ділянці в контурі №269 мешканцями с. Підвиноградів створено стихійне сміттєзвалище твердих побутових відходів, внаслідок чого, згідно розрахунків Державної екологічної інспекції в Закарпатській області, засміченням та забрудненням земельної ділянки нітратами (алюмокалієва витяжка) у перерахунку на нітрати та фосфати, п’ятиоксид фосфору побутовими відходами в межах населеного пункту в житловій та громадській забудові в контурі №269 площею 0,0471 га, чим заподіяно тяжкі наслідки державним інтересам та спричинено матеріальну шкоду на загальну суму 356835,49 грн.»
 
Отакої! Хто ж нестиме відповідальність і відшкодує такі колосальні збитки? Чи не ті ромські репатріанти, які 80 років тому повернулися з Казахстану і першими стали копати злощасну яму? А, може, їхні нащадки, що й зараз викидують відходи на смітник чи попередні й теперішній сільські  уряди, які марно совістять порушників чистоти і кожного року весною і восени намагаються бодай трохи благоустроїти ганебну табірну яму?
 
Аж ні, за логікою представника правоохоронної організації, винуватець конкретний – землевпорядник Підвиноградівської сільської ради Любов Меньгертівна Мар’ян. Їй інкримінується сукупність злочинів, передбачених ст. 367 ч.2 та 239 ч.1 КК України за неналежне виконання обов’язків, що спричинило забруднення і псування земель речовинами та відходами. А це вже серйозно,за циганське сміття людина може загриміти за грати або ж їй доведеться сплатити понад триста тисяч штрафу. Звідки? Із зарплати 1200 гривень на місяць?
 
Із такою постановкою питання категорично не згідні депутати Підвиноградівської сільської ради, які минулої п’ятниці зібралися на позачергове сесійне засідання. Бо з 2006 року, відколи в районі працює сміттєзбиральна фірма, зазначали виступаючі, сільською радою і, зокрема, землевпорядником проводиться значна робота по укладання договорів на вивіз побутових відходів. У тому ж таборі, щоправда, на вулицях, де проживають заможні роми, біля 90 відсотків сімей уклали угоди з фірмою «АВЕ Виноградово».
 
Присутні на сесії лідери ромської общини одностайно заявляли про невинуватість землевпорядника у ситуації щодо стихійного сміттєзвалища, бо бідний циган, де живе, там і смітить, йому би якось дітей прогодувати, а не про благоустрій думати. Утім, і миритися з таким станом також неможливо. Сільська рада неодноразово зверталася до райвідділу міліції з проханням закріпити за  селом дільничного міліціонера. Як наголосив на сесії депутат райради Володимир Гвоздьо, за існуючими нормами тут би мало бути забезпечено 2,5 міліцейські ставки.
 
Проте на сьогоднішній день Підвиноградів обслуговує дільничний Михайло Мокар, який опікується ще чотирма іншими населеними пунктами. За таких обставин хто ж має складати адмінпротоколи про порушення правил благоустрою, невже землевпорядник?
 
Більш категоричним у вимогах до  ромських односельців був депутат Юрій Зихор – ящики АВЕ повинні бути в кожному дворі або ж хоча б один на двох, лиш так можна вирішити проблему зі сміттям. А ще народні обранці розглядали можливість установлення на берегах злощасної сміттєвої ями кількох великих контейнерів для відходів. А платити  за їх вивезення своїм бідним браттям цілком могли б допомогти заможні роми – у багатій частині табору майже всі дорослі чоловіки – підприємці.
 
Та від такої допомоги уже зарікся місцевий підприємець і депутат Микола Гребенюк. На прохання сільського голови він власним транспортом і за свій кошт завіз на берег засміченої ями кілька машин грунту, аби хоч якось укрити смердючі відходи. І тепер ось має давати пояснення прокуратурі – несправедливо. Розчарований чоловік вже подумовує над тим, аби взагалі відмовитись від мандата – навіщо йому така депутатська діяльність, коли за неї ще й карають?
 
У намаганні сільських депутатів захистити свою односельчанку, землевпорядника Любов Мар’ян від кари прокурорської підтримав запрошений на сесію голова районної ради Олег Любімов. У діях правоохоронців, які взялися за масову перевірку діяльності не тільки під виноградівського, але й інших органів місцевого самоврядування, він вбачає політичний підтекст, спричинений наближенням чергових парламентських виборів. У районі поповзли чутки, що шестеро чи семеро сільських голів під тиском правоохоронних органів можуть достроково скласти свої повноваження.
 
А ще депутати, працівники сільської ради та представники ромської нацменшини з приводу описаної вище ситуації направили звернення головам районної та обласної держадміністрацій. Вони все ще сподіваються врятувати свою односельчанку від дамоклевого меча прокуратури.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також