Історична будівля, панський палац, що розташований у селі Велика Бакта, нині переживає ренесанс - нещодавно тут відновили старий підвал, де планують презентувати здобутки виноробів та виноградарів Закарпаття.
Варто зазначити, що Велика Бакта - село із давньою історією, а час першої згадки сягає 1232 року. За однією з версій, назва населеного пункту походить від прізвища угорських дворян Боктаї, який певний час володіли селом.
А найцікавішою архітектурною пам’яткою безперечно є старовинний палац родини Очкаї. За твердженням істориків, у центрі села здавна був невеликий замок, зображень якого наразі не збереглося. Згодом на його місті звели невеликий палац. Саме його під час визвольної війни угорського народу (1703-1711) під приводом Ференца Ракоці ІІ, отримав у дар армійський офіцер Очкаї. Пізніше його та членів родини було поховано у фамільному склепі в парку поблизу палацу. А згодом сам палац та навколишні землі викупив австрійський землевласник Адольф Готтесман.
На початку ХХ-го століття в панському палаці розмістився королівський сільськогосподарський інститут, що не змінив профілю і під час чехословацького періоду. Після війни палац став дослідницькою станцію, згодом – адміністративним корпусом Закарпатського інституту агропромислового виробництва УААН.
Минулого року цей науковий заклад розформовано, але науковці і персонал залишилися, лише вже під назвою Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції. Керівник установи, кандидат економічних наук Марія Федорюк розповідає, що наукова діяльність тут не призупинилася. Фермери та товаровиробники не залишаються без кваліфікованої допомоги, яку надають фахівці.
4-5 вересня 2013 року на базі дослідної станції було проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію під назвою «Наукове забезпечення розвитку галузей садівництва, виноградарства та виноробства». А також презентовано унікальний підвал наукової споруди, який вдалося за кілька тижнів розчистити від сміття та відновити гарний зал із арочними стелями. Тут представлені і здобутки - грамоти та нагороди за найкращі вина Закарпаття, які отримували винороби-науковці у різні часи. А також пляшки з раритетним вином, переможці міжнародних конкурсів.
Саме тут відбулася перша у Великій Бакті презентація закарпатських виноробів. Вів її кандидат наук Віктор Дем’янович. Він розповів про історію закарпатського виноградарства та виноробства, презентував вина родини Карла Шоша. Про власні здобутки розповів Гергей Параска, який продовжує справу свого батька, знаного винороба Юрія Параски з села Бене; а також Іван Урста - неперевершений майстер своєї справи з Великих Берегів, який має у своєму господарстві 10 гектарів виноградників. На завершення презентації гості спробували 30-річний яблучний кальвадос з колекції Наталії Гриценко, професійний сомельє.
Отже, цей підвал з 300-річною історією отримав друге життя. Є сподівання, що тут відбуватимуться і подальші цікаві презентації виноградарів та виноробів краю.