Вісім пацієнтів із кліщовим енцефалітом та хворобою Лайма (бореліоз) було госпіталізовано до лікарні у словацькому місті Тренчин. Подібна надзвичайна ситуація не лише у наших західних сусідів, а й на Львівщині та Івано-Франківщині.
Тож лікарі закликають людей бути обережними у цей період. Сезон кліщів розпочато: піки активності щороку припадають на квітень-травень та серпень-вересень.
Кліщовий енцефаліт - серйозне інфекційне захворювання, яке вражає центральну нервову систему і може залишити важкі наслідки. Наслідки включають, наприклад, головний біль, втома, погіршення пам'яті або параліч. У деяких випадках це може закінчитися смертю людини.
Лікарі у Словаччині кажуть, що у трьох випадках, окрім кліщів, непастеризовані молочні продукти також є ймовірним фактором передачі захворювання. Адже можна заразитися при споживанні непастеризованого (сирого) молока та молочних продуктів від інфікованих тварин, особливо кіз і овець. Наразі триває епідеміологічне розслідування.
З початку 2023 року на Івано-Франківщині медики зареєстрували 14 випадків хвороби Лайма, два з них — у дітей. У першому кварталі цього року у 21 мешканця Львівщини також діагностували хворобу Лайма. Інфекція в організм мешканців області потрапила саме через укуси кліщів. Щодо Закарпатської області, то таких даних наразі немає.
Як вберегтися? У походи до лісу одягайте закритий одяг, волосся ховайте під шапкою чи хусткою. При поверненні додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його, прийміть душ.
Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмоктались, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з'являється припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах.
Якщо Ви виявили кліща на шкірі - негайно зверніться до найближчого медичного закладу. Не усі кліщі переносять збудників захворювання. Водночас існують такі небезпечні захворювання як кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка тощо.
Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової та серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.
Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків.
Тож будьте обережні, бережіть себе і своїх рідних!
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!