Дослідники з американського університету Дюка представили технологію управління поверхнею полімерів.
Автори роботи показали, що за допомогою електричної напруги можуть довільно маніпулювати фактурою великих і вигнутих листів пластмаси, йдеться в статті Advanced Materials.
На їх поверхні можуть виникати або випадково розташовані складки і кратери різної форми, або вирівняні складки, кратери, лінії і кола.
Розмір цих деталей може варіюватися від часток мікрометра до міліметра - все залежить від рівня прикладеної напруги.
Нарешті, весь матеріал можна повернути до початкового гладкого стану. Цікаво також, що всі перетворення займають лічені мілісекунди.
Нову технологію вчені назвали динамічною електростатичною літографією, на противагу вже відомій електростатичній літографії, при якій висока напруга, що підводиться до полімеру за допомогою електродів, формує на його поверхні рельєф, але тільки один раз і назавжди.
Експериментатори з університету Дюка змогли зробити такий процес оборотним, підбираючи правильні параметри впливу.
Розробники нового методу кажуть, що в перспективі він може привести до появи рукавичок зі змінним ступенем шорсткості, а вони стануть в нагоді, припустимо, в скелелазінні. Інші можливі напрямки розвитку технології - камуфляж, поверхня якого самоочищається, мікропотокові системи, системи керованого випуску ліків.