Цукровий діабет – це одне з найбільш розповсюджених ендокринних захворювань, що спричиняє підвищення рівня глюкози в крові.
Втім, не така страшна хвороба, як ускладнення від неї. Вона викликає проблеми із зором, інфаркти, трофічні, ішемічні виразки, зміни в роботі нирок тощо. Тому діабет у медицині класифікують як - хронічне прогресуюче захворювання з досить ранньою інвалідністю і високою смертністю. Від цієї хвороби не застрахований жоден з нас, тим більше у сучасному світі, з важким впливом глобалізації на життя чи не кожної людини. Тому важливо розрізняти симптоми, які повинні стати поштовхом для звернення до ендокринолога. Якщо мучить спрага, виникає часта потреба відвідувати туалет, з'являється відчуття голоду, стає сухою шкіра, погано загоюються рани, виникає раптова слабкість, втома, то це повинно насторожити і змусити зробити аналіз на вміст цукру в крові. Основним фактором захворювання є спадкова схильність до діабету, неправильний спосіб життя, стреси, надмірна вага тощо.
Минулої суботи у районному Будинку культури проведено благодійну акцію з обстеження хворих на цукровий діабет та науково-практичну конференцію «Діабет – спосіб життя». У конференції прийняли участь провідні спеціалісти з Київського НДІ ендокринології та обміну речовин, інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України та інших наукових та медичних закладів України – ендокринологи, окулісти, фахівець з синдрому «діабетичної стопи», кардіолог-ендокринолог. Всі вони проводили безкоштовні консультаційні прийоми, читали лекції та надавали слушні поради: як вести себе хворому на діабет, як запобігти ускладненням і жити повноцінно навіть з діабетом.
Подібна зустріч відбувається в Тячеві вже вп’яте за ініціативи Л.І. Дудаш, голови Закарпатської обласної організації «Діабетик». Любов Дудаш також діабетик і не старається це приховати, а навпаки хоче довести, що діабет не така вже й страшна недуга, якщо дотримуватися дієти та ретельно лікуватись. Саме тому ця сильна духом жінка по мірі можливості дбає про людей з такою патологією. Часто організовує найрізноманітніші заходи, під час яких інформують про хворобу - цукровий діабет, надають медичні консультації провідні лікарі, проводять експрес-скринінги, що можуть запобігти недузі.
Цього дня до Тячева завітали – обласний ендокринолог О.Т. Олексик, викладач, доцент кафедри ендокринології УжНУ Й.І. Пічкар, обласний хірург-подолог О.А. Носенко та окуліст О.І. Чучка. У президії також були: Є.В. Крижевський, начальник управління охорони здоров’я Тячівської РДА; І.М. Тиводар, заступник головного лікаря Тячівської РЛ №1 по поліклінічній роботі.
Й.І. Пічкар зачитав присутнім лекцію про харчування при діабеті. Хірург надав роз’яснення хворим на діабет як слід доглядати за ногами, а окуліст провів повчальну бесіду «Профілактика ретинопатій при цукровому діабеті». На заході також були присутні представники влади: І.В. Дьолог, заступник голови райдержадміністрації, Ю.Ф. Крічфалушій, начальник відділу внутрішньої політики РДА та інші.
Як зазначає районний ендокринолог Н.В. Молнар: «Хочеться висловити подяку організаторам цього зібрання, адже такі зустрічі й справді позитивно впливають на хворих з цукровим діабетом. Зібравшись разом вони діляться своїми проблемами, переказують індивідуальні методи боротьби з хворобою, просто заспокоюють один одного. Звичайно, щира подяка районному керівництву, яке поставилось із порозумінням до людських проблем і посприяло приїзду до нашого міста професіоналів-лікарів, організувало для них необхідні умови для проживання та здійснило теплий прийом».
Також Наталія Володимирівна відмітила, що наразі лікарня на належному рівні забезпечена препаратами для лікування хворих на цукровий діабет (таблетки, інсулін тощо) завдяки відповідному фінансуванню з боку РДА.
Слід відмітити старання головного лікаря Тячівської РЛ №1 В.І. Волошина, який організував для хворих обід, що відбувся після здачі ними аналізів крові.
Безкоштовно визначити рівень глюкози у крові мав можливість кожен, хто був присутній на зібранні, а також за необхідності придбати медичні прилади та препарати. Експрес-аналізи з вмісту глюкози в крові проводили різні фірми і одна з них – «Фармак».
Окрім того, працівниками культури для присутніх було організовано концертну програму – виступали аматори сцени і дарували масу приємних вражень. На жаль, у нашому районі хвиля захворювань на цукровий діабет зростає. А тому, відрадно, що у Тячеві проводяться подібні заходи Це значна підтримка діабетиків, бо вони не наодинці зі своїми проблемами.