
Журналісти виявили, що у торгових автоматах практично по всій Словаччині продаються продукти, що містять психоактивні речовини CBD, HHC і HHC-P.
Деякі з них мають ефект, подібний до забороненого ТГК (тетрагідроканабінол), який міститься в марихуані. Нещодавно двоє неповнолітніх потрапили до лікарні Гуменного після того, як вжили речовину яку нібито купували у схожих автоматах. За цим фактом поліція вже відкрила кримінальне провадження, а також за фактом незаконного виробництва наркотичних і психотропних речовин, отрут чи прекурсорів, їх зберігання та збут.
Один з таких автоматів журналісти виявили у торговельному центрі Нітри. За словами експертів, деякі товари, що продаються в ТЦ «Нітріан», містять психоактивні речовини. Утім згідно зі словацьким законодавством, їх продаж наразі все ще законний. Цей сценарій нагадує випадок 10-річної давності про магазини у Словаччині, де продавали синтетичні наркотики.
Наркотичні речовини продавали в магазинах під назвою Crazyshops, а пізніше Euphoriashops. Минуло багато часу, перш ніж їх заборонили. Двоє чоловіків, поляк і словак, були затримані в Нітрі в 2012 році, і їх досі судить Нітранський окружний суд. Товар, офіційно не призначений для споживання, купували його переважно підлітки.
Нині продукти в торгових автоматах по всій Словаччині містять речовини CBD, HHC і HHC-P. CBD є частиною коноплі, у 2017 році Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила його таким, що не викликає залежність інгредієнтом з терапевтичними перевагами. Утім HHC, на думку експертів, має подібну психоактивну дію, як і заборонений ТГК у марихуані. Ще сильніше діє напівсинтетика HHC-P, яка виробляється в лабораторіях.
Таким чином люди, які легально використовують HHC, знайшли лазівку в законі. «Коли ми забороняємо одну речовину, все, що їм потрібно зробити - це змінити формулу, і ось ми маємо нову, цілком легальну речовину на ринку. Однак вона може бути навіть набагато небезпечнішим, ніж попередня, оригінальна», – пояснює словацький адвокат Томаш Забренскі.
При чому купити продукцію з вмістом цих речовин можуть навіть діти.
Раніше у Словаччині деякі магазини продавали «солі для ванн» або «трав’яні екстракти». Однак насправді це були синтетичні канабіноїди, відомі як т.зв дизайнерські наркотики. Деякі імітували метамфетамін.
«Вони все ще доступні в Словаччині, особливо в південній частині країни, куди їх імпортують з Угорщини. Вони відомі як Spice або Herba», — каже Забренскі, додаючи, що ми недооцінюємо профілактику наркоманії.
«Громадська дискусія також почалася, наприклад, після того, як люди почали зловживати ліками від кашлю «Stopex». Цей препарат містить синтетичний опіат і відпускався без рецепта. Люди почали експериментувати з цим препаратом, а згодом цей препарат перекласифікували і тепер відпускають лише за рецептом», – пояснює експерт.
Лише після розголосу у пресі Міністерство охорони здоров'я Словацької Республіки оголосило, що розглядає можливість внесення цієї речовини до переліку наркотичних і психотропних речовин. У відомстві зазначили, що нещодавно ця речовина почала поширюватися в Європі, і знаходиться на моніторингу Європейського центру моніторингу наркотиків і наркоманії.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!