
Як і щороку напередодні Першовересня, в Україні розпочався передшкільний бум. Ось і у Виноградові вже на початку серпня запрацював шкільний базар. Щоранку перед фасадом підприємства «Гроно» один за одним «шикуються» вуличні намети.
Продавці розкладають шкільне приладдя та супровідні товари, а в покупців від усього того розмаїття розбігаються очі. Все – від зошитів до ранців – таке барвисте, яскраве, що аж милує зір дітворі.
– Такого вибору шкільної продукції в радянські часи не було, – ділиться спогадами пані Ольга, мати шестикласника. – Пригадую, шкільний базар розміщувався біля універмагу. Там мої батьки купували мені перед школою все – від ручок-олівців до шкільної форми, але від тодішнього асортименту не рябіло в очах, як нині.
– Так, асортимент не вражав, – приєдналася до розмови її подруга Вікторія, мати восьмикласниці, – але все було зручне, якісне і безпечне для здоров’я школярів. А в сьогоднішніх зошитах з оцими барвистими обкладинками навіть кулькові ручки ледь-ледь пишуть. І що вже казати про яскраві шкільні ранці. Сусідка купила для своєї першокласниці і більше двох тижнів провітрює отой портфелик від специфічного неприємного запаху. Мабуть, «Made in China». Вартувало б такий товар перевірити на токсичність.
Обидві жінки разом зі своїми дітьми придбали шкільне приладдя з величенького списку необхідних закупів для школи і попрямували в сторону малого ринка – вдягати-взувати своїх школяриків. За їхніми словами, планують вкластися в 1000 гривень.
А малий ринок також вирує в школярській площині. Ледь чи не на кожному кроці – канцелярські товари. Одна з продавчинь охоче розповіла про діапазон цін: вартість звичайних зошитів (12 аркушів) залишилася незмінною – 50 копійок, товсті для старшокласників коштують від 2-х до 5-ти гривень, обкладинки для підручників – 15 грн., пенал – від 8 до 25 грн., щоденники – від 8 до 15 грн., фломастери – від 5 до 25 грн. Та це далеко не повний перелік необхідних учнівських речей.
Отож, і не дивно, що мінімальна сума витрат батьків на канцтовари, зі слів одного з продавців, складає 150-200 гривень на потреби одного школяра. А в кого двоє-троє дітей?.. До слова, кажуть, вартість канцтоварів залишилася на минулорічному рівні.
Між іншим, із підвищеною увагою медики радять вибирати дітям шкільні ранці. В ідеалі вони повинні бути легкі (бо, повірте, й підручники, які доведеться в них носити, – важка ноша), зручні і з ортопедичною спинкою. Адже невтішна статистика свідчить: 90% випускників шкіл України мають проблеми з хребтом. Більше того – в перший клас діти йдуть, начебто, здоровими, а закінчують школу з «букетом» хронічних захворювань. Отож, споряджаючи школяриків до Першовересня, увагу під час закупів слід звертати навіть на дрібниці.
Втім, хіба якість назвеш дрібницею? А щодо вартості, то в точках продажу малого ринку шкільні ранці коштують від 80-ти до 140 грн., в магазині – від 95 до 400 грн. (майже всі – з ортопедичними спинками). Тобто, вибір залежить від фінансових можливостей батьків і забаганок їхніх дітей. До речі, в цьому ж магазині можна придбати й шкільну форму (приміром, для дівчаток вона коштує від 185 до 385 грн.).
Одяг, взуття, канцтовари, спортивні костюми та кросівки… Деякі батьки кажуть, що всі витрати в 1000 гривень і не вкладуться. Інші називають дещо скромнішу суму – 700-800 грн. Але, між нами, споживачами, хіба на цих витратах заощадиш? Школа – це святе…