7 грудня в усіх регіонах України народні обранці місцевих рад різних рівнів - сільських, селищних, міських, обласних рад відзначаються професійне свято - День місцевого самоврядування. Цьогоріч святкують його 10-ту, ювілейну річницю, коли 25 листопада 2000 року Президент України підписав Указ «Про День місцевого самоврядування».
На Закарпатті в сесійній залі облради з цієї нагоди відбулося величне святкове дійство.
Розпочалось воно Державним Гімном України у виконанні заслуженого Закарпатського народного хору.
Почесна президія з числа шанованих людей краю, а це - голова обласної ради Іван Балога, голова обласної держадміністрації Олександр Ледида, голова Берегівської райради Андрій Бігарі, голова Великоберезнянської райради Василь Канюк, Великоком’ятський сільський голова Наталія Костелеба-Веремчук, голова Мукачівської райради Іван Михайло, Чинадіївський селищний голова Іван Мошак, Ужгородський міський голова Віктор Погорєлов, Хустський міський голова Володимир Кащук, зайняли місця.
Серед інших поважних представників самоврядної влади краю у залі були ті, кого ми називаємо гордістю Закарпаття - неодноразовий депутат обласної ради, колишній перший секретар обкому Компартії України, депутат Верховної Ради СРСР Юрій Ільницький, колишній голова обласної ради, народний депутат України І скликання Дмитро Дорчинець, колишній голова облвиконкому, народний депутат України Михайло Волощук, колишній голова облвиконкому, голова облради Михайло Мальованик та ін.
Відкрив урочисте дійство голова облради Іван Балога. Іван Іванович у першу чергу від імені зібрання запропонував вшанувати пам’ять світочів нашого народу – Августина Волошина та Тараса Шевченка – покладанням квітів до їх пам’ятників. Пропозицію зал сприйняв схвально і дві пари юнаків і дівчат у національних костюмах з квітами в руках пішли до монументів.
Іван Іванович, звертаючись до присутніх з теплою промовою, зазначив, що в десятий раз представники самоврядної влади в Україні відзначають своє професійне свято - День місцевого самоврядування.
Ще одна особливість нинішнього Дня місцевого самоврядування – він відзначається відразу після проведення виборів місцевих рад усіх рівнів, які пройшли за змішаною системою і стали важливим кроком удосконалення й поглиблення демократичних процесів в Україні, налагодження конструктивної співпраці органів місцевого самоврядування та виконавчої влади і політичних сил у вирішенні найактуальніших соціально-економічних проблем Закарпаття. Тому цьогорічний День місцевого самоврядування сприймається як ще одна знакова віха на шляху утвердження Української держави, формування якісно нового громадянського суспільства, гармонійного розвитку регіонів і територіальних громад.
У нинішніх умовах, як ніколи, зростає роль і відповідальність органів місцевого самоврядування - тієї гілки влади, яка є найближчою до людей і яку безпосередньо формує народ в ході виборів. Саме на плечі органів місцевого самоврядування та місцевої виконавчої влади лягає вирішення злободенних проблем життя людей у кожному місті чи селі.
В нашій області органи місцевого самоврядування представлені 307 сільськими, 19 селищними, 11 міськими, 13 районними і обласною радами, до яких обрано 7476 депутатів. Це велика організуюча сила. І від активності депутатського корпусу залежатиме не лише життєдіяльність територіальних громад, а й міцність, благополуччя всієї держави.
І те, що виборці на останніх виборах здебільшого віддали перевагу тим політичним силам, які засвідчили в попередній період конструктивну роботу, тим кандидатам, які проявили себе уже на депутатській роботі вирішенням конкретних справ і проблем територіальних громад, за плечима яких - величезний досвід роботи в різних галузях народного господарства, життєва школа, знання насущних проблем і духовних запитів односельців, вселяє впевненість, що з поставленими завданнями нинішній депутатський корпус рад успішно впорається.
Однак для цього представлені в органах самоврядування політичні сили, незважаючи на певні програмні розходження, повинні об’єднати свої зусилля, тісно взаємодіяти і співпрацювати з органами виконавчої влади на всіх рівнях на благо закарпатців, благо своїх територіальних громад.
Це дасть можливість у нинішній непростий час реалізовувати намічене, як в галузі в галузі економіки, так і соціальної сфери -освіти, культури і спорту, медицини, соціального захисту.Реальні приклади такої співпраці є у кожному районі, місті, селі. Ми маємо чимало територіальних громад, де вміло вирішуються питання економічного і соціального розвитку. Для цього ефективно використовуються наявні природні, рекреаційні, туристичні ресурси, можливості прикордонного співробітництва. За ними ініціатива, творчий пошук, вболівання кожного сільського чи селищного голови, депутата за долю теперішнього і прийдешнього дня, за добробут наших краян. Про це свідчить і той факт, що в області протягом минулого і нинішнього року реалізовано або реалізується 66 мікропроектів соціального розвитку територіальних громад в рамках програми «Розвиток, спрямований на громаду», більше 10 проектів в рамках програм транскордонного співробітництва Європейського Союзу, які сприяли вирішенню проблем діяльності дошкільних та медичних закладів, шкіл, бібліотек, благоустрою, водозабезпечення та водовідведення, освітлення населених пунктів та ряд інших.
Далі Іван Іванович наголосив, що йому приємно вітати на цьому зібранні кращих із кращих трудівників на ниві місцевого самоврядування. Кожен достойний найвищої похвали, щирої людської вдячності за самовіддану громадську діяльність, за готовність іти назустріч людям, словом і ділом допомагати їм у цей непростий час. І що найприємніше, що таких людей багато у кожному районі, кожному місті і селищі.
Щиро вітав промовець і вперше обраних на посаду сільських голів, які взяли на свої плечі нелегку ношу відповідальності перед громадою, та бажав їм наснаги і витримки, згуртування навколо себе команду однодумців, які своєю працею і активною життєвою позицією служитимуть справі підвищення добробуту членів громади і всього нашого краю.
Місцеве самоврядування, - підкреслив Іван Іванович, - це могутній потенціал державотворення в Україні. І в ході адміністративної реформи, яка на нас чекає, цей потенціал має запрацювати на повну силу. Досвід сусідніх європейських країн показує, що без пробудження ініціативи населення, без активної солідарної діяльності кожного громадянина або жителів тієї чи іншої територіальної громади у взаємодії з владою всіх рівнів нам не змінити існуючі порядки, не збудувати багату державу, а значить і не поліпшити своє життя. «Тому сподіваємося, - наголосив він, - що Президент України, навколо якого нині згуртовуються всі здорові сили як у Верховній Раді, так і на місцях, стане ініціатором прискорення законодавчого вирішення питань децентралізації влади та реформування місцевого самоврядування, про яке 19 років незалежності України тільки говорилося, з метою передачі більшості владних повноважень на місця».
Від імені обласної ради та від себе особисто Іван Балога сердечно поздоровив присутніх, усіх депутатів і працівників виконавчих апаратів місцевих рад області з професійним святом, побажав їм і їхнім родинам міцного здоров’я, затишку, тепла, особистого щастя, благополуччя та нових здобутків на ниві самоврядування в ім’я розквіту територіальної громади, рідного краю, зростання добробуту закарпатців і всього українського народу.
Від імені облдержадміністрації вітав іменинників Олександр Ледида, наголосивши, що в депутатському корпусі краю - 351 місцева рада, в т.ч. 13 районних, 5 міських обласного та 6 районного значення, 19 селищних та 307 сільських рад. Інтереси територіальних громад представляють 7476 депутатів, серед яких 108 депутатів обласної ради, 664 депутати районних рад, 204 депутати міських рад обласного та 190 районного значення та ін. Це, справді, потужній загін, в якому трудяться досвідчені фахівці, патріоти нашого краю та всієї України. Ваша наполегливість і самовіддана праця,- казав він, - високий професіоналізм і компетентність, відповідальність і активна громадська позиція є гідним внеском у розбудову нашої держави. Нехай вашими надійними супутниками стануть розуміння і підтримка територіальних громад.
По діловому дружнім і водночас конструктивним було вітання Ужгородського міського голови Володимира Погорєлова, який наголосив, що усі ми тут обрані для того, аби дбати про наші громади, розвивати їх, піклуватися про комфортність проживання у наших містах, про розвиток їх економіки. Зараз я очолюю, - наголосив він, - регіональне відділення Асоціації міст України і щиро вірю в те, що Асоціація сприятиме у вирішенні злободенних питань нашого обласного центру та всіх міст Закарпаття. Адже всі міста мають подібні проблеми і ми повинні згуртуватись на їх вирішення та розвиток наших громад.
Учора я провів перший офіційний прийом громадян, - мовив Володимир Вікторович. - На прийомі побувало 110 городян. У більшості це - незахищені люди, які не можуть в силу різних обставин «стояти» на ногах, дбати на себе і своїх рідних. Часто – не мають освіти, роботи, тепла в оселі, а зима щодня дає про себе знати, хворіють самі, хворіють їхні діти, а грошей на оздоровлення нема. Настає відчай. Але ми ж прийшли до влади для того, аби допомогти їм. Адже їм не цікаво знати про місцеві бюджети, їх формування, в якому стані житлово - комунальне господарство і т.д. Тому я бажаю усім нам не перетворюватись на кабінетних чиновників і не забувати для чого нас обрали люди. Ми повинні менше говорити, більше робити, бо невирішених проблем чимало. Маємо бути сильні. Задля розквіту держави.
Виступ Великоком’ятського сільського голови Наталії Костелеба-Веремчук додав у залі доброго настрою. Вона говорила пафосно і водночас чітко. «Сьогодні на органи місцевого самоврядування покладено велику відповідальність за соціально-економічний розвиток території та благополуччя їх жителів. Тому від професіоналізму, досвіду і компетентності та відповідальності працівників органів місцевого самоврядування залежить добробут людей. Ми всі добре усвідомлюємо, що реальне самоврядування ґрунтується не на гучних словах і обіцянках, а на реальній праці», - казала вона.
Село Великі Комяти, де мешкає понад 8 тисяч осіб, - одне із найбільших сіл Виноградівщини. Завдяки згуртованості депутатського корпусу, за словами пані Наталії, вдається вирішувати питання, які сьогодні найбільше цікавлять людей, а це - проблеми житлово-комунального господарства, доріг, транспорту, медичного і побутового обслуговування тощо. На прикладі очолюваного нею села, промовиця розповіла про те, яку вирішальну роль у житті окремої громади відіграє співпраця усіх гілок влади місцевого самоврядування. Дякуючи порозумінню та підтримці керівництва району та області в селі збудовано водозахисну правобережну дамбу вздовж річки Боржава. Відремонтовано амбулаторію загальної практики сімейної медицини, відновлено приміщення та роботу фельдшерсько-акушерського пункту, розпочато капітальний ремонт дитячого садка, газифіковано будинок культури, освітлено 25 сільських вулиць.
«Вірю і сподіваюся, що завдяки підтримці керівництва краю, депутатського корпусу, всі болючі питання нашої громади вирішуватимуться оперативніше. То ж нехай цей урочистий день додасть усім вам сил і наснаги на добрі справи, впевненості у майбутньому нашої держави, порозуміння і єдності задля добра і благополуччя Українського народу», - підсумувала вона.
«Сьогодні всім нам необхідно забути про вибори, що минули, а жити тими проблемами, які ставить перед нами життя, які найбільше хвилюють мешканців очолюваних самоврядних громад, - такими словами розпочав своє привітання голова Берегівської райради Андрій Бігарі і додав: - А це - втілення в життя європейських стандартів медичного обслуговування, починаючи від сільських ФАПів та закінчуючи медцентрами, створення сучасних дошкільних закладів і шкіл, збереження культурних цінностей та народних традицій, розвиток інфраструктури, доріг, щоб інвестор хотів вкладати кошти в нашу область, створював робочі місця. Завдання - непрості, але вони під силу нам. Це той мінімум, виконання якого самоврядна влада краю повинна забезпечити на східному кордоні Євросоюзу, у самому центрі Європи».
На завершення урочистого дійства керуючий справами виконавчого апарату облради Іван Бібен зачитав відповідне розпорядження голови облради Івана Балоги , а заступник керівника апарату ОДА Олексій Варцаба – голови ОДА Олександра Ледиди про нагородження ряду краян обласними відзнаками за вагомий особистий внесок у соціально - економічний розвиток краю та з нагоди Дня місцевого самоврядування. Їх вручили перші керівники краю – Іван Балога та Олександр Ледида, побажавши кожному успіхів на ниві місцевого самоврядування, добробуту в родинах та всіляких гараздів.
І було свято тепле, щире, з квітами, добрими побажаннями та надією на краще завтрашнє.