У Закарпатті взялися за дошкільну освіту та якість харчування у школах

12
0

Розвиток дошкільної освіти, харчування дітей у школах, підготовка до літнього оздоровлення, проблеми та особливості створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, підготовка до відзначення 75-річчя проголошення Карпатської України стали головними питаннями порядку денного виїзного засідання координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради, що відбулася в четвер, 12 травня в Хустському районі.

Участь у заході взяли голова обласної ради Іван Балога, його перший заступник Володимир Закурений та заступник Андрій Сербайло, керуючий справами виконавчого апарату облради Михайло Попович, голова Хустської райради Василь Губаль, голова РДА Федір Турчин, міський голова Володимир Кащук, керівники міст і районів.

Про стан та перспективи розвитку дошкільної освіти в області, організацію харчування дітей доповідала заступник начальника управління освіти та науки ОДА Марія Павлюк. Вона повідомила, що у 2011-у році в краї заплановано збільшити мережу дитсадків із 533 до 555 та збільшити відсоток охоплення дітей дошкільною освітою до середньоукраїнського показника – 57 відсотків. До 94-ьох відсотків планується збільшити охоплення освітою дітей п’ятирічного віку. Якщо у 2001 році дитсадки відвідували 21 тисяча дітей, то на початок цього року – майже 36 тисяч. Загалом на Закарпатті понад 51 відсоток дітей охоплені різними формами дошкільної освіти. У відсотковому відношенні найбільше дітей, які охоплені дошкільним вихованням у Мукачеві – 78 відсотка та Ужгороді – 68 відсотка. Для задоволення освітніх потреб національних меншин діє 72 угорських, один – російський та 17 – кількамовних дошкільних дитячих закладів.

На останній сесії обласної ради народні обранці при внесенні змін до обласного бюджету кожну п’яту гривню скерували на розвиток дошкільної освіти. Заходами з розвитку мережі щодо охоплення дошкільною освітою передбачено створити у дитсадка 73 групи з короткотривалим терміном перебування дітей. У 2011 році планується ввести в дію 3 дошкільні навчальні заклади , виділити 5 земельних ділянок для будівництва, відновити роботу 13 закладів, створити 6 навчально-виховних комплексів; поновити роботу 94 груп у діючих закладах, повернути дві будови та ще дві будівлі придбати.

Щодо харчування дітей, то цього року всіма видами харчування охоплено 139 тис. 163 учні 1-11 класів, що становить 92 відсотки загальної їх кількості. На харчування передбачено 46 мільйонів гривен, додатково залучено 2,3 млн. Середня вартість шкільного обіду – 5 грн. 45 коп. У 253 школах дітей харчують приватні підприємці, у 329 – штатними працівниками загальноосвітніх навчальних закладів. Для забезпечення медико-санітарного контролю за організацією харчування у 251 навчальному закладі до штатного розпису введено посади медичних працівників. В інших школах цю роботу проводить закріплений медичний персонал місцевих закладів охорони здоров’я.

За результатами розгляду питання координаційна рада прийняла ряд рекомендацій. Так, управлінню освіти рекомендовано внести до обласної ради проект цільової програми розвитку дошкільної освіти на період до 2017 року. Також управлінню доручено провести аналіз якості харчового забезпечення у навчальних закладах. Місцевим органам влади рекомендовано домогтися забезпечення обов’язковою дошкільною освітою дітей п’ятирічного віку та охоплення дошкільною освітою не менше як 70 відсотків дітей області; збільшити витрати на фінансування харчування дітей у дошкільних навчальних закладах; вжити заходів щодо охоплення безкоштовним гарячим харчуванням усіх учнів 1-4 класів.

Про те як цьогоріч оздоровлюватимуть школярів області інформував начальник управління сім’ї та спорту Віталій Ерфан. Він повідомив, що у 550 дитячих закладах оздоровлення та відпочинку краю і у 8-ми комплексу „Закарпаттурист” заплановано оздоровити 78 тисяч 876 дітей, що становить 51,4% школярів. Щодо фінансування оздоровчої кампанії, то на неї буде виділено майже 18,5 мільйона гривень. Ще майже три мільйона виділять на ці потреби благодійні та релігійні організації.

Далі Віталій Ерфан підкреслив, що влітку 2011 року функціонуватиме 550 дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, у тому числі: 24 – позаміські заклади оздоровлення; 15 – позаміські заклади відпочинку; 4 – санаторного типу; 498 – з денним перебуванням; 9 – наметових містечок. Також заплановано відкриття позаміських закладів оздоровлення. Прогнозна вартість харчування з денним перебуванням в них від семи до десяти гривень на дитину.

Координаційна рада рекомендувала голові обласної ради звернутися до органів місцевого самоврядування із пропозицією переглянути до 16 травня фінансові та кількісні прогнозні показники літньої оздоровчої кампанії та збільшення видатків на харчування. Також місцевим радам запропоновано надати пільги у сплаті податків на землю та на комунальні платежі позаміським закладам оздоровлення.

Про проблеми та особливості створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів розповів координатор організації «Добробут громад» Мирон Петришин.

Про важливість виконання Указу Президента України «Питання забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації» інформував начальник відділу юридичного забезпечення виконавчого апарату обласної ради Віталій Ціцак. Він наголосив на необхідності неухильного виконання органами влади закону про публічну інформацію.

Коментуючи роботу координаційної ради, голова обласної ради Іван Балога відзначив, що найбільш жваво обговорювалися питання організації харчування та підготовка до оздоровчої кампанії дітей. «Необхідно акцентувати увагу на якісному їх харчуванні. Для цього органи місцевої влади мають при прийнятті бюджетів передбачити відповідні кошти, вчасно і належним чином організовувати та проводити тендерні процедури. На жаль, нерідко тендери виграють ті, хто запропонував не якісніше, а дешевше харчування. Ще один негатии – через прийняття бюджету в грудні-січні «затягується» й проведення тендерів на харчування в школах. Тому на державному рівні необхідно розробити єдиний стандарт організації харчування в школах, врегулювати тендерні процедури. Освітяни, депутатський корпус одностайні – ці проблеми необхідно вирішувати комплексно. Ми можемо подати свої пропозиції до центральних органів влади. В цих питаннях необхідно виробити дорожню карту, яка б дала відповіді на те, яким має бути оздоровчий процес і як необхідно організувати харчування у навчальних закладах.

Щодо процесу оздоровлення, то ми насамперед маємо запитати в батьків і дітей: яке їх бачення? Декого система оздоровчих таборів при школах задовольняє, декого - ні.

Частина батьків готова взяти на себе витрати з відпочинку та оздоровлення. Тому в наступні два тижні в школах Закарпаття буде проведено анкетування школярів та їх батьків, щоби вивчити їхню думку з цього питання. Соціологічний зріз дасть змогу глибше вивчити проблему і відповідно виробити шляхи її вирішення», – резюмував Іван Балога.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також