
В Україні найбільша громада ромів знаходиться в Закарпатській області - більше п'ятдесяти тисяч чоловік. Вони до цих пір живуть в таборах, розмовляють рідною мовою і дотримуються національні традиції. Їх головні проблеми - низький рівень освіти, безробіття, а також високий ріст захворюваності на туберкульоз і гепатит. Розповідає - Марина Коваль.
У Подвіноградово роми приїхали триста років тому. У селі їх близько двох тисяч. Живуть традиційно всі разом у таборі. Щоправда, замість наметів у кожної сім'ї - цегляний будинок, а справжніх коней замінили "залізних". Про національний колориті нагадує хіба що жіночий та дитячий одяг - він все такий ж яскравий і барвистий.
Шиють його на замовлення, і коштує недешево - близько 400 доларів. Головне призначення жінки в громаді - народження і виховання дітей. Більшість дівчат - не вміють - ні писати, ні читати. Мамами тут стають рано. Еріці тринадцять, а на руках у неї двомісячний малюк.
Віра Марян, патронажна медсестра медичного пункту для ромів:
- Навіть не знають, важко з ними працювати, важко, якщо людина не грамотна, якщо людина не вміє читати, навіть ту суміш дитячу не може прочитати, як її приготувати, вони приносять до мене.
Заробляють в основному чоловіки, роми зі Подвіноградова - наприклад - їздять в Росію.
Гроуфі Рудольф Богар, житель села Подвіноградово:
- У нас є своя робота, бляхарі, йдемо собі по Москві, там працюємо бляхарями, церкви кроєм купола, жолоби пропонуємо, продаємо.
Громада живе за своїми законами. Конфлікти в таборі вирішують - дванадцять старійшин на чолі з бароном. Серйозних сварок з місцевими жителями - немає. До недавнього часу - роми не мали документів. Все змінилося, коли допомога при народженні дитини зросла багаторазово.
Андрій Деяк, сільський голова с. Повіноградово:
- Процентів 95 може й 97 є, що зареєстровані. На даний час на 1 січня 2010 року у селі згідно статистики нараховувалося тисячу пятсот сорок девять ромів.
Виїжджати з села - вони не планують. Зі ста двадцяти новонароджених дев'яносто малюків - роми.
Марина Коваль, кореспондент:
- Це ще один табір, але вже в Ужгороді. Тут все по-іншому. Люди живуть дуже бідно, в старих будівлях, де немає води, газу та каналізації.
У ці будинки ромів переселили - у сімдесяті роки. У тому районі Ужгорода, де вони жили - вирішили побудувати лікарню. Влада обіцяла - житло тимчасове, але люди живуть тут досі.
Всього в області - більше п'ятдесяти тисяч ромів. Але проблеми, з якими вони стикаються, однакові.
Мирослав Горват, голова закарпатського молодіжного обласного об'єднання "Ромська зірка":
- На сьогоднішній день - перше це бідність, це соціальна незахищеність, по-друге це паспортизація, яка ведеться робота, Слава Богу, освіта, освіта, розумієте, ы хотів би затонути медицину, ось ці області, де нараховуються дійсно проблеми.
Мирослав Горват нарікає - всі програми, зокрема освітні та медичні, фінансують виключно благодійні організації.