Після того як влада надумала поставити заслін контрабандному м`ясу, проти голови Великоберезнянської РДА... склали протокол про корупцію
Після того як влада надумала поставити заслін контрабандному м`ясу, проти голови Великоберезнянської РДА... склали протокол про корупцію
Про те, що метастази контрабанди, хабарництва і тіньової економіки глибоко в’їлися в наше суспільство мовиться давно. Причому не лише в Україні. Почати нарешті наводити лад в управлінні та економіці наполегливо радили ще попередній владі й численні закордонні доброзичливці. На словах, ніби-то, ніхто й не заперечував існування проблеми, ба для виду час від часу навіть влаштовували показові рейди та розборки серед чиновників різного рангу. Щоправда проблем це чомусь не вирішувало.
Поінформовані люди після чергового зливу такого «комромату» лише тихенько посміхалися. Мовляв, чим би дитя не тішилося. А й справді за деякий час поставки «товару» не лише відновлювалися у повному обсязі, а й ще більше зростали. І дарма економісти та підприємці ледь не навколішках просили правоохоронців та відповідальних осіб вплинути на ситуацію. Мовляв страждає вітчизняний виробник, громадяни, які залишаються без роботи, державна скарбниця що недоотримує такі потрібних країні кошти. Врешті-решт страждає репутація держави на міжнародній арені, відтак до нас не поспішають закордонні інвестори зі своїми гаманцями.
Зрештою небажання попередньої влади всерйоз узятися за вирішення зокрема й цих проблем збурило українське суспільство у листопаді 2004-го. Людям набридла брехня і те, що купка наближених до корита напихає собі кишені у той час коли більшість людей ледь зводять кінці з кінцями. Віз і справді зрушив з місця після перемоги Помаранчевої революції. Однією з перших національних програм нової влади стала масштабна кампанія «Контрабанда стоп!». Чимало так званих «схем» злочинців вдалося поламати і навести хоча б елементарний порядок на наших кордонах.
Однак далі знову прийшли вибори. Влада послабила хватку чим одразу ж скористалися «досвідчені» люди. Старі порядки помаленьку почали повертатися. Та життя післявиборів теж поволі повернулося у звичне русло. З’явився час поглянути й на наші кордони. Вірніше хто і чим там займається.
Отож 18 травня голова Закарпатської облдержадміністрації Олег Гаваші зібрав на нараду керівників структурних підрозділів ОДА, правоохоронних, контролюючих органів, прикордонників, податківців, митників. Причина вагома — протидія контрабанді м’яса через державний кордон України.
Під час зустрічі пролунали вражаючі цифри: з початку року в області вилучено 8,2 тис. кг м’яса та м’ясопродуктів контрабандного походження на суму понад 200 тис. грн. Силовики справно відзвітувалися перед губернатором про 7 відпрацювань прикордонних районів, у результаті чого проти винних порушили 2 кримінальні справи. Почули присутні і про перевірки суб’єктів господарювання, які займаються торгівлею продуктів харчування, складення 59 адмінпротоколів пов’язаних з реалізацією м’яса та м’ясопродуктів, притягнення до відповідальності 52 чол.
Доволі гостро на нараді голова ОДА поставив вимогу перед правоохоронцями та місцевою владою посилити роботу щодо протидії контрабанді. І мав, очевидно, на це підстави. Краєм уже давно ширяться чутки про причетність до цих оборудок людей у погонах. Такий собі «підзаробіток» для нечистих на руку «стражів» Закону. І роботу справді посилили. Не тільки правоохоронці, але й влада. Зокрема на Великоберезнянщині, через територію якої з Польщі до нашого краю, кажуть, текла левова частка контрабандного м’яса.
Ініціативу голови ОДА навести лад у прикордонних районах підтримали голови місцевих адміністрацій. Тиск на контрабандистів та тих, хто їх прикриває посилився і у горах Великоберезнянщини. Чудово, скаже ви. То й що? Влада так і має чинити. Вона за це гроші отримує від громадян. Так само, вочевидь, думали ті хто взявся за наведення ладу. Аж раптом «сенсаційне» повідомлення. Один з підрозділів МВС України в Закарпатській області складає проти голови Великоберезнянської РДА Мирослава Брецка протокол про корупційні діяння. Зрозуміло, що Закон має бути однаковий для всіх і всі у разі вини повинні нести визначену ним відповідальність. Однак, якщо правоохоронці «накопали компромат» на чиновника такого рангу, чому не висувають звинувачення і не тягнуть до суду, а обмежуються протоколом? Вибачте, це ж людина яка цілим районом керує, а ви неї кидаєте тінь підозри! Та саме це, заплямувати репутацію М.Брецка, очевидно й було метою чергової «правоохоронної акції». А ще, судячи з дивних збігів — вказати місцевому “губернатору” щоб не дуже «рипався» куди не слід. Мовляв, знайдемо й на тебе управу. Цікаво, а чи знайдуть? Гадаю громадськості нашого краю було б цікаво почути «думки з приводу» усіх фігурантів цієї справи.
Андрій Остапчук