Цими днями в Ужгороді побувала начальник Консульського управління МЗС Угорської Республіки д-р Крістіна Берта з групою співробітників із метою розповісти про дворічні досягнення Угорщини у провадженні шенгенської системи в консульських установах на території України. Із представниками закарпатських ЗМІ вона також обговорила тему видачі дозволів малого прикордонного руху.
Участь у прес-конференції, яка відбулася у будівлі Генерального консульства УР в Ужгороді, взяли Генконсули Угорщини в Ужгороді – Вілмош Сіклаварі, Берегові – Йожеф Бачкаї та консульського відділення Посольства УР в Києві – Якоб Гегедюш.
Д-р Берта зазначила, що Угорщина була першою серед держав ЄС, яка запровадила з Україною малий прикордонний рух. Наразі система працює без особливих проблем, й угорські консульства отримують схвальні відгуки від українських колег. Сім днів триває обробка документів і з боку співробітників дипломатичних установ відчувається гуманне ставлення до людей, які прагнуть отримати в’їзні документи. Цього року трьома консульськими установами Угорщини в Україні було видано 95 тисяч шенгенських віз і дозволів малого прикордонного руху, що складає приблизно одну третину від усієї їхньої кількості. Відмова в отриманні віз для громадян України становить лише 2,4 %, тоді як в інших країнах ця цифра сягає 4,5.
Туристичні агентства, що співпрацюють з угорськими консульствами, потрапляють під дуже сувору систему акредитації, тому що дуже часто виявляються фальшиві документи через бажання окремих операторів за будь-яку ціну отримати візу для своїх клієнтів. Кількість заяв на отримання шенгенської візи, у порівнянні з минулим роком, зменшилася приблизно на 20-25 %. Угорські дипломати пов’язують це зі всесвітньою фінансово-економічною кризою, яка не оминула й Угорщину та Україну.
У вересні минулого року розпочався новий етап міжвізового діалогу між сусідніми державами, метою якого є надання Україні статусу безвізового режиму.
Директор регіонального філіалу в Ужгороді Національного інституту стратегічних досліджень Світлана Мітряєва зазначила, що для громадян країн Євросоюзу Україна два роки тому запровадила повністю безвізовий режим. Проте очікування багатьох українців не виправдалися. Незабаром у питанні розширення малого прикордонного руху науковці НІСД запропонують Києву і Брюсселю ідею запровадження на території Карпатського Єврорегіону спільного документа, який би видавався однією з країн – Угорщиною, Словаччиною чи Польщею – і надавав би право українцям переходити кордон з одним дозволом. Таким чином створюватиметься зона безпеки і співробітництва у Карпатах.