Угорський експерт: На Закарпатті аж ніяк не може повторитися доля Криму

13
1

Доктор філософії, старший співробітник Iнституту досліджень меншин Центру суспільних наук Угорської академії наук Чилла Фединець прокоментувала газеті "День" дискусії навколо заяв прем'єра Угорщини Віктора Орбана щодо статусу та долі закордонних угорців, зокрема й в Україні.

— Подвійне громадянство існує в Угорщині з 1990-х рр., і аж ніяк не нав’язується за кордоном. Це стало результатом початку реформ, які пом’якшили права на отримання угорського громадянства.  З 2010 року тим, що мають угорське походження або знають угорську, здобути громадянство можна полегшеним шляхом.

Окремі країни не визнають подвійного громадянства, і прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, і всі угорські політики заявляли, що це — особиста відповідальність громадян: брати їм чи ні громадянство інших країн.

За останні 20 років в Україні це питання стало заангажованим. У політичних і навіть повсякденних розмовах це було пов’язано із сепаратизмом. Події останніх місяців підтверджують це. Але питання надання подвійного громадянства стосується не тільки угорської меншини в Україні, а й у багатьох інших нацменшин — румунів, росіян тощо. Напевно, і серед українців є чимало тих, що мають подвійне громадянство.

Питання про автономію — це питання не сьогодення. Щодо Закарпаття — є дійсний референдум, що відбувся у грудні 1991 року, результати якого ніхто не відміняв. На ньому було два питання — надання особливого статусу Закарпатській області і створення угорського округу у Берегівському районі.

Я не думаю, що Віктор Орбан користується слабкістю України, роблячи такі заяви. Якби це питання тільки-но починалося, то це можна було б пов’язувати. Все це починалося набагато раніше, навіть спочатку йшлося не про подвійне громадянство, а про картку угорця — на кшталт картки поляка, яку теж застосовують на території України. Актуалізація цього питання тільки «налякає» міждержавні відносини і стосунки між людьми.

Угорщина не заперечує подвійного, а то і кілька громадянств. У квітні були вибори до угорського парламенту. Згідно з законом про нацменшини, в Угорщині визнано 13 національних меншин, серед яких і українці. Кожна з них матиме референтів в угорському парламенті, що під час усіх дебатів висловлюватимуть думку спільнот, які представляють. Українську меншину в угорському парламенті представлятиме Ярослав Хортяні.

Щодо заяви партії «Йоббік» про те, що Закарпаття належить Угорщині, і можливість повторення «кримського сценарію». На Закарпатті аж ніяк не може повторитися доля Криму. Угорська партія «Йоббік» відіграла роль, яка не личить європейській партії, коли вона сказала, що визнає референдум в Криму, хоча весь світ був проти. Якщо надавати угорцям автономію на території України, то як бути з іншими нацменшинами, особливо російською? На даний момент питання автономії на Закарпатті не є найактуальнішим. Але коли ситуація владнається, то треба подумати, як переорганізувати самоврядування в країні — які права надавати різним регіонам і на якій основі, — пояснила експерт.

Коментарі

7
777

Перед тим,як визивати на килим посла Угорщини,треба було якраз цього *доктора* послухати.А то знову показали на весь світ,що у нас при міністерстві даже нормального перекладача немає.

Читайте також