12 травня 2015 року в Україні почав діяти Меморандум про реструктуризацію валютних позик, що дозволяє громадянам перевести валютні кредити у гривню у зв'язку з кризою 2014 року. Про це повідомили у Національному банку України.
Однак іронія в тому, що банки з найбільшими портфелями валютних кредитів документ не підписали, а сам Меморандум насправді діятиме лише після скасування мораторію на виселення неплатників.
Наприклад, в Угорщині реструктуризацію валютних кредитів для позичальників було проведено за рахунок іноземних банків, які докапіталізувалися. Таким чином, банківська система Угорщини від реструктуризації не постраждала і не зажадала вливань із бюджету.
Однак, як кажуть експерти, "угорський сценарій" в Україні неможливий.
«Угорський сценарій в Україні не розглядався, бо це різні обставини, – говорить член Ради НБУ Роман Шпек, – Тому що угорський сценарій реалізовувався за рахунок держави, у нас же країна не може дозволити собі взяти участь у такому процесі. У нас – девальвація 300%, Крим, Донбас».
Так вважає і голова правління ОТП Банку Тамаш Хак-Ковач: «В Угорщині кілька місяців тому провели примусову конвертацію позик у форинти. Місцевий національний банк надав банкам валюту для цих цілей. В Україні це неможливо».
Отже, знайти пряник чи батіг для українських банків, для проведення реструктуризації позик, буде непросто. А поки що всі дії з масової реструктуризації валютних позик є більше декларативними.
Опитані виданням Forbes банкіри вважають, що Меморандум – свого роду компроміс, тому що реальні дії кожен банк вживає на свій розсуд. При бажанні – вживає, при бажанні – не застосовує.
Меморандум про реструктуризацію валютних кредитів підписали такі банки: ПАТ "УПБ", ПАТ "Альфа-Банк Україна", ПАТ " КБ "Надра", ПАТ "Банк Михайлівський", ПАТ " ПриватБанк", ПАТ "Банк "Грант", ПАТ " Регіон-банк", АТ "Дельта Банк", ПУАТ "Фидо Банк", ПАТ "Платинум Банк", ПАТ "Креді Агріколь Банк". Інші банки, що мають найбільший портфель кредитів фізичних осіб в іноземній валюті, розглядають можливість у найближчий час також приєднатися до Меморандуму.
За даними Forbes, 15 травня в НБУ повинна пройти зустріч банків з іноземним капіталом, у тому числі – "Укрсиббанком", "Укрсоцбанком", "Райффайзен Банком Аваль" та іншими. Вже за її підсумками буде зрозуміло, чи виходить домовитися з іноземними банками про масову реструктуризацію валютної іпотеки, і якою мірою така реструктуризація вплине на банківський сектор.
У той самий час, Меморандум про реструктуризацію валютних кредитів не влаштовує самих позичальників. Про це в коментарі Gazeta.ua заявила одна з керівників акцій протесту валютних позичальників, голова ГО "Наш час" в Харкові Вікторія Паскалова.
"Самого тексту меморандуму ніхто не бачив. Я знаю про кілька варіантів. Окрім того, меморандум — не закон, якого мають дотримуватись усі. Це договір про наміри — хочу виконую, хочу — ні. Якщо під цей меморандум підпадає всього два відсотки валютних позичальників, то й добре. Під умови не підпадають навіть ті, хто брав кредит на купівлю трикімнатної квартири в "хрущівці". Бо вони 62 квадратних метра площею. Це - висмоктане з пальця не зрозуміло що. Деякі позичальники ходили в банки, які підписали цю угоду, то їм сказали, що ні про який меморандум не чули", - зазначила Паскалова.
Вона додала, що валютні позичальники домагатимуться прийняття в другому читанні законопроекту №1558 "Про реструктуризацію зобов'язань за кредитами в іноземній валюті".
НБУ повідомляє, що для реструктуризації боргу позичальнику потрібно письмово звернутися в банк і отримати письмову відповідь. У випадку відмови банку, позичальник має направити письмове звернення до комісії при громадській раді, яка буде створена найближчим часом.
Меморандум передбачає реструктуризацію споживчих кредитів в інвалюті, отриманих під заставу нерухомості, залишок за основним боргом яких не перевищує 2,5 млн грн за курсом на 1 січня 2015 року. Це близько 158,5 тис. дол.
Документ вводить поняття "соціального житла" - це квартира до 60 кв. м або житловий будинок до 120 кв. м. За валютними кредитами для купівлі такого житла під його заставу банки зобов'язалися під час конвертації у гривню списати до 50% кредиту. Для кредитів на житло більшої площі після конвертації банки пропонують списати не менше 25% кредиту.
Mukachevo.net за матеріалами ЗМІ