10 січня в місті Ужгород відкрилася виставка, присвячена збереженню угорської архітектурної спадщини.
Назва "Збудована спадщина, що оновлюється – рятування цінностей Карпатського басейну" говорить сама за себе.
Виставка приїхала в Україну з Угорщини. Спершу вона перебувала в Мукачівському замку, а зараз її мають змогу побачити і жителі Ужгорода.
Ще в 1999 році уряд Угорщини виділив значні кошти на порятунок та відновлення давніх угорських церков. Оскільки в свій час центральна територія Угорщини була спустошена турками і татарами, середньовічні твори угорського зодчества зраз можна побачити переважно на окраїнах колишньої імперії. Саме тому на виставці, що по суті є звітом про пророблену роботу, представлено церкви із Закарпаття, Румунії, Словаччини та Словенії. Із закарпатських архітектурних пам’яток угорці взялися відновлювати реформаторські церкви в Бене, Хусті, Паладькомороці, селі Вішка. Також йдеться про палац графів Телегді-Ракоці - Сент-Міклош . Втім, як зазначають організатори, це далеко не повний перелік об’єктів, які вже відновили або ще хочуть відновити на території нашої області. На виставці представили найважливіші.
Організатор виставки Д-р Діосегі Ласло, директор Фонду ім. Телекі Ласло, заявив, що в Угорщини з Україною, зокрема із Закарпаттям багато спільного, як от культурна спадщина. А тому і питання її збереження має вирішуватися спільно.
На виставці також представили на практиці процес виготовлення дерев’яної черепиці. Єдиний майстер цієї справи пан Шандор наразі живе на Закарпатті.
Ще на експозиції можна побачити давні церковні лавиці 1800 років із села Вишка. Місцеві хотіли їх викинути адже «жінки рвали об них колготи», але представники фонду пояснили людям історичну цінність цих об’єктів та відреставрували їх.
Всі охочі матимуть змогу відвідати виставку у залах Закарпатського музею народної архітектури та побуту.
Мукачево.net