Так вважають науковці з Польщі, Угорщини, Словаччини, Чехії та Сполучених Штатів, які зібралися на міжнародну конференцію в Ужгороді
Науковці Польщі, Угорщини, Словаччини, Чехії та Сполучених Штатів, які зібралися на міжнародну конференцію в Ужгороді, вважають, що закони України про національні меншини — одні з найкращих у Європі.
Закони найкращі, проте не працюють. Державі знову бракує коштів. Закарпатська нацменшина угорців навчає своїх дітей майже в спартанських умовах. Про небесні світила на уроці природознавства дванадцятирічний Томаш розповідає угорською. Щоб навчатися рідною, хлопець відмовився від кращих умов. У школі, яку відвідує, нема спортзалу, їдальні, бракує класних приміщень. Новий корпус навчального закладу будують уже дванадцятий рік, повідомляє телеканал "НТН".
Петро Арпа, директор школи: «Фіззалу нема. Уроки фізкультури в повній мірі залежать від кліматичних умов. Дощ піде, узимку сніг, урок фізкультури на п’ятдесят відсотків - це блеф».
Цього року на зведення національних шкіл у Закарпатті облрада обіцяла виділити десять мільйонів гривень. Однак, коштів навчальні заклади не отримали й дотепер.
Іван Качур, в.о. заступника голови Закарпатської ОДА: «Це в якійсь мірі не є дивним. Це залежить від стану економіки, від дохідної частини, від наповнення бюджету. Це закономірно. Виправиться ситуація в цьому напрямку, відповідно, з’являться кошти».
Ще одна проблема закарпатських шкіл з угорською мовою навчання - підручники. Наступного року не кожен учень зможе мати власну книгу.
Василь Бринзович, заступник голови Закарпатської облради: «На наступний рік не передбачено видання нових підручників на угорській мові, і це будуть робити великі проблеми для учнів угорських шкіл. Тому що буде нестача підручників з різних предметів».
Такі проблеми є і в інших національностей. Їх на Закарпатті більше ста. Меншини складають 20% від усього населення області. Над тим, як поліпшити умови проживання народностей, в Ужгороді сушили голови науковці із шести країн.
Юрій Бисага, професор Ужгородського Національного університету: «Межі досконалості нема. І в цьому питанні і в цій проблемі немає ще тих якостей, які, власне, мали бути, щоби відповідало абсолютному розумінню поцінуванню захисту прав меншин».
Етнічні особливості не повинні роз’єднувати. Вони роблять людей різними, а тому цікавими. Головна роль влади, переконують науковці, створити рівні умови для розвитку кожного.