Ужгород може залишитися без дитячої вузькоколійки

3
0

коли запрацює дитяча залізниця?

Нещодавно одне із закарпатських Інтернет-видань розповсюдило інформацію про те, що дитячу залізницю, яка знаходиться в Ужгороді на Ботанічній набережній, демонтують на металобрухт. А територію, звісно ж, продадуть. Що ж насправді відбувається з ужгородською вузькоколійкою дитячою залізницею?



До великої яскравої вивіски «Ужгородська дитяча залізниця» приклеєний невеличкий аркуш, із написом: «Увага! З технічних причин рух поїздів на дитячій залізниці здійснюватися не буде. Адміністрація». У минулі роки у такі травневі дні, нагадаємо, щонеділі поїзд уже возив пасажирів. Цього року локомотив і два пасажирські вагони ніхто, схоже, розганяти не збирається.


Як розповіла начальник Ужгородської дитячої залізниці Любов ЗМУШКО, залізницю наразі ніхто не закриває. Але наказу про початок експлуатації потягу цього сезону зі Львова не надійшло. Відповідно, не було розпочато профілактично-технічних робіт, необхідних для експлуатації залізниці. Загалом, каже Любов Петрівна, дитяча залізниця працює в першу чергу як профорієнтаційний гурток для учнів 6-12 класів, а не як атракціон чи туристична візитівка. Саме такої політики дотримується керівництво Львівської залізниці. Тому теоретичні заняття з дітьми проводяться. А от рух потяга для закріплення теоретичних знань на практиці до компетенції гуртка не належить – це компетенція дирекції, що знаходиться у Львові.


Пані Любов відзначила ще одну проблему залізничного гуртка, яка може стати формальним приводом для закриття залізниці − гурток наразі немає достатньої кількості дітей, для якої доцільно здійснювати експлуатацію потягу.


За словами Любові Петрівни, на сьогоднішній день технічний стан поїзда і колії дозволяє їздити залізницею. Вагони − порівняно нові, їх до Ужгорода доставили уже після здобуття Україною незалежності. Локомотив пройшов капітальний ремонт.


Як стверджують залізничники у приватних розмовах, все, що відбувається на залізниці у Закарпатті − вирішується у Львові. Словом, можна зробити висновок, що на Львівській залізниці на певну суму керуються принципами радянської централізованої економіки, де все вирішується безпосередньо у центрі. Думку працівників, жителів на місцях, абсолютно ніхто слухати не збирається. Отже, якщо у Львові вирішили, що експлуатувати дитячу вузькоколійку в Ужгороді немає сенсу, значить так треба. А думка ужгородців, які бажали б проводити на залізниці з дітьми своє дозвілля, львівських чиновників не цікавить абсолютно. Для них, бачте, залізниця є нерентабельною. Варто зазначити, що поїзд дійсно ніколи не був рентабельним. Але це не заважало повноцінно возити дітей щоліта ось уже 60 років поспіль. На 61-му, очевидно, почало заважати.


Львівські залізничники занедбали і вузькоколійки, що діють на території Берегівщини, Іршавщини та Виноградівщини. Але там проти закриття залізниці виступили представники місцевої влади. Цікаво, чи стануть на захист ужгородської вузькоколійки ужгородська міська та закарпатська обласна влади?..



P.S. Якщо ужгородську вузькоколійку таки закриють, то замінити її в Закарпатті, очевидно, зможе вузькоколійка у Колочаві (Міжгірщина). Саме там, за ініціативи нардепа С.Аржевітіна, заплановано відкриття вузькоколійної залізниці влітку цього року. Добре, що в області є люди, які розуміють туристичну цінність вузькоколійок. На відміну від високих чинів Львівської залізниці.



ДОВІДКА.Ужгородську дитячу залізницю відкрили у 1947 році. Вона в Україні запрацювала третьою після вузькоколійки у Дніпропетровську (1936) та Харкова (1940). Ужгородська залізниця має протяжність 1,2 км. Склад потяга − локомотив та 2 вагони. Залізницю обслуговує Берегівське депо. Всього в Україні нараховується 9 дитячих вузькоколійних поїздів.



Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також