Ужгород перетворюється на зону темряви

14
1

Якщо ви десь допізна затрималися в обласному центрі і виникло бажання пройтися, то, перш ніж рушати, пригадайте: а чи освітлений ваш маршрут? Відтак зважте: йти темними вулицями чи «дешевше» таки викликати таксі. Кілометри доріг, котрі поринули в нічну темряву, – це, на жаль, для Ужгорода стало звичним явищем. Що аж ніяк не може не турбувати мешканців.

 

Темрява –друг грабіжників

На засіданні виконкому керівник одного з підприємств, що розташоване на Радванці, повідомив міського голову: тамтешні вулиці роками не освітлюються, і його робітники, повертаючись із другої зміни, не можуть почуватися безпечно. Уже були випадки, коли на них нападали грабіжники!

Утім, схоже, на Поштовій проблема з освітленням вулиць – аж ніяк не перша серед справ поточних. А як ще можна пояснити, що від часу зміни влади у місті минув рік, а віз і досі там. Для ужгородців не секрет, що за каденції Сергія Ратушняка нічною темрявою у мерії, м’яко кажучи, зовсім не переймалися.

А от що у лютому повідомив «Замку» про стан справ нинішній міський голова Ужгорода Віктор Погорелов: «Комунальне підприємство «Міськсвітло» розграбували, і його фактично нема. Нині там у штаті 6 чоловік. Вони просто фізично не можуть міняти перегорілі лампи. Це не підприємство. Тепер змінюємо керівництво «Міськсвітла», робимо ревізію, інвентаризуємо світильники».

Заява пролунала в останній місяць зими – невдовзі ж ця пора року настане знову. Тому складається враження, що відтоді у місті ну абсолютно нічого не змінилося. Якщо головні вулиці Ужгорода ввечері ще більш-менш освітлені, то прилеглі до них – ні. Там у кращому разі працює кожен п’ятий ліхтар, у гіршому – жоден. І комунальникам з якоїсь причини таки важко поміняти лампочку! Наприклад, на мості через Уж у районі Підзамкового парку з одного боку є 8 світильників, із них працює 6, а з протилежного – «дзеркальна» картина: 2 працюють, а 6 – ні.

 Автор матеріалу вийшов на вечірні вулиці Ужгорода полювати на темряву. О 21.00 починаємо рейд зі Швабської, де проблем із ліхтарями, у принципі, немає. Повертаємо на Мукачівську. Там одразу впадає в око – два світильники не горять. Утім, решта світить.

Їдемо у мікрорайон Радванка перевірити, чи виконала місцева влада прохання тамтешнього підприємства. Виявляється – ні. На вулиці Будителів (починається від залізничного моста) світять лише 4 лампи. Далі – у напрямку Горян (відрізок від кінця Будителів до ринку «Нива») – суцільна темрява. На вулиці Гранітній світять аж 3 лампи. Вулиця Українська (відрізок від перехрестя з Будителів до вулиці Стефаника) порадувала лише 4 працюючими ліхтарями.

Їдучи Шумною, нарахували там усього 5 справних світильників. На вулиці Друґетів – що вже центр міста – із ламп світить лише кожна третя. На відрізку Собранецької (від площі Жупанатської до Кошицької) працюють аж 2 світильники. На початку Грибоєдова (біля колишнього магазину «Ера») світять дві лампи. Далі – царство пітьми, а потім «світло в кінці тунелю» – три ліхтарі вже аж біля міської лікарні.

Початок Закарпатської добре освітлений… Але не вуличними світильниками, а завдяки тамтешньому супермаркету. А в напрямку площі Лаборця на цій вулиці працюють лише 5 світильників. Сама площа імені ужгородського князя – у темряві. Так само, як і відрізок вулиці Перемоги біля обласної лікарні. А ще ця ж вулиця із нового року не освітлена на ділянці дороги від стадіону «Автомобіліст» і аж до перехрестя з Легоцького. На Баб’яка така темрява, що навіть автомобіліст може не помітити повороту на вулицю Володимирську. На останній освітлення взагалі ніколи не було! Цікаво, куди дивилися відповідальні чиновники міськради, коли приймали дорогу в експлуатацію? (мається на увазі ділянка вулиці, що у мікрорайоні «Боздош». – Авт.).

На інших нічних вулицях, котрими автор проїхався, – подібна картинка. До слова, темрява – не лише дискомфорт для пішоходів, а й загроза потрапити під колеса авто. Так, кілька наших співрозмовників-водіїв відзначили: на вулиці Минайській погано освітлені місця, де облаштовано пішохідні переходи.

Час од часу світло зникає й у самому центрі міста! Тоді Корзо і Волошина освітлюються вітринами. Або ж... місяцем. Періодично тоне у темряві і проспект Свободи та інші центральні вулиці Ужгорода. А о 6 годині ранку світло зникає згідно з графіком. Те, що на вулицях у цей час з’являються перші пішоходи, а до світання – щонайменше година, схоже, нікого не хвилює.

«40 відсотків ламп взагалі не працюють. І ми не маємо можливості одразу все замінити, – так нещодавно прокоментував ситуацію із нічною темрявою Віктор Погорелов телеканалу ICTV. – Цьогоріч ми розробляємо програму на наступний фінансовий рік, щоб взяти в лізинг близько тисячі світлодіодних світильників, які розраховані на 5 років». Виходить, темрява докучатиме жителям та гостям обласного центру щонайменше до перших місяців 2012-го.

Поки в Ужгороді думають, у селах – працюють

«Замок» поцікавився, а яка ж ситуація з освітленням в області. Наприклад, їдучи трасою «Чоп-Київ», приємно бачити, що лампи світять і у Барвінку, і в Ракошині, і на інших відрізках шляху, де є межі сіл.

Цього року завдяки спеціальним програмам гроші на освітлення вулиць знайшли в Рахові, Тячеві, Хусті. Селища та села – Воловець, Грушево, Великий Бичків, Запереділля, Абранка, Нижні Ворота, Крива, Іза, Липча, Зняцево, Обава, Кузьмино, Чинадієво – усі вони також можуть похвалитися роботою щодо вирішення цього питання. Минулого року, до слова, ліхтарі запалали у Соймах та Лозянському (Міжгірщина).

Працювали над вирішенням проблеми вуличного освітлення і на Березнянщині. Як повідомили «Замку» у відділі житлово-комунального господарства Великоберезнянської РДА, на початок цього року із 32 сіл району вуличні ліхтарі були у 21-му. Кілька сіл – як-от Стужиця, Вишка та Забрідь – долучилися до Програми розвитку ООН (ПРООН) – частину грошей на ліхтарі збирала громада, а частину виділила міжнародна організація.

У селі Косівська Поляна (Рахівщина), аби вирішити проблему нічної темряви, написали проект до Фонду підтримки місцевого самоврядування. І виграли його. Ідея – брати електроенергію для вуличних ліхтарів із мікрогідроелектростанції. Як розповів «Замку» голова Косівсько-Полянської сільради Федір Митрюк, нині на мікроГЕС завершують останні роботи. Конкретного терміну її запуску ще не визначили, але планують це зробити якнайшвидше. І тоді Косівська Поляна стане ще одним селом, де питань до вуличного освітлення не виникатиме.

Коли в обласному центрі Закарпаття не буде подібних проблем, як бачимо, не беруться говорити навіть на Поштовій. У коментарі міського голови про нічну темряву немає жодної конкретики – ані термінів, ані відповідальних за необхідні рішення.

До слова, додзвонитися до комунального підприємства «Міськсвітло», що відповідає за ліхтарі, кореспонденту «Замку» не вдалося – у робочий час у прий­мальні ніхто не брав слухавки. Відтак конкретних відповідей на питання, чому комунальники не міняють лампочки на конкретних вулицях, немає.

Зате очевидно інше: поки у містах та селах краю працюють над проведенням вуличного освітлення, в Ужгороді над цим лише думають. Цікаво, доки справа, нарешті, дійде до реалізації – скільки за той час через темряву станеться ДТП, хуліганських чи грабіжницьких нападів на запізнілих перехожих, скільки людей впаде у розриті траншеї чи відкриті люки?.. Словом, ходити треба обережно.

Коментарі

Т
Толік

Добре говорити і обіцяти перед виборами ми вміємо пане,мер!!!(до мене домому приходили,обіцяючи про хороші дороги,освітлення). Як можуть бути вирішені більш важливі проблеми міста,коли ви не вирішуєте нагальних проблем містян... Освітлення нема,люки порозкривані,мусор не прибирається,половина світлофорів міста не прицюють,а на аварійно-небезпечних ділянках дороги їх взагалі нема. Просто нема слів!

Читайте також