А скільки їх є насправді, не знає ніхто.
Нещодавно ЗМІ сколихнула новина про трагічну загибель трирічного хлопчика в Львові, який впав до каналізаційного колодязя, залишеного відкритим через злочинну недбалість комунальників.
Враховуючи той факт, що в Ужгороді протягом декількох останніх років проблема відкритих люків тільки загострюється, міський голова В. Погорелов чи то турбуючись про ужгородців чи то з метою зняття з себе відповідальності за можливі негативні наслідки, які можуть бути аналогічними львівської трагедії, на засідання виконавчого комітету Ужгородської міської ради 16.10.2013 дав доручення про усунення небезпеки в місті у вигляді відкритих каналізаційних люків та зливної каналізації. Зокрема усім комунальним службам мером було дано завдання провести інвентаризацію та перевірити всі свої комунікації на наявність відкритих люків.
«Нема люків? то, будь ласка, є бетонні плити – у межах зелених зон, де немає перешкод для руху, можна встановлювати бетонні плити. Що стосується шляхів, тротуарів – вирішуйте питання закриття у відповідному технологічному порядку» зазначив Віктор Погорєлов. Термін на виконання доручення було визначено головою до 25 жовтня 2013 року, коли керівники всіх відповідальних служб мають відзвітуватись за результатами проведеної роботи.
Вказане доручення міського голови в визначений ним строк до 25 жовтня виконано так і не було, як і не було помічено комунальників, що закривають люки на вулицях нашого міста, так само як нікуди не зникли зловіщі дірки серед міста, та за звичною для міста практикою, термін виконання доручення було продовжено ще на 20 днів про що було повідомлено на засіданні виконавчого комітету Ужгородської міської ради 30 жовтня 2013 року.
Хід вирішення згаданої проблеми в місті Ужгороді вирішили з’ясувати активісти міста Ужгорода, Бакі Ференцом, представником Ради Автомобілістів КМУ Броді Олександром, Козич Ярославом, Пересоляк Олександром, Молдавчук Романом.
Зокрема, було отримано офіційну відповідь вих. № 279/03-23 від 05.11.2013 р. про стан цієї проблеми у місті.
Так згідно лишень офіційних документів в Ужгороді відсутні 522 люки та стічних решітки. У відповіді виконкому від 05.11.2013р. найбільшу увагу звертає, що лідерами по даній проблемі є комунальні підприємства. Кількість відсутніх люків у КП «Водоканал м. Ужгорода», КП «Уж –Енергія», КП «КШЕП» складає 497 шт., що становить 95 відсотків із загальної кількості відсутніх люків та решіток. До прикладу у ПАТ «Закрпатгаз» таких аж один.
Варто також зауважити, що зміст вищевказаної відповіді дає підстави зробити наступні висновки:
1. Відповідь надана не по суті запиту – в запиті запитувалося, що конкретно було зроблено на виконання доручення Ужгородського міського голови від 16.10.2013 р., а не від початку року. Сюди напрошується висновок, що нічого конкретного на вулицях міста на виконання доручення голови зроблено не було.
2. Працівники виконкому міської ради вважають, що інформація про небезпечні місця де відсутні люки є інформацією з обмеженим доступом та тому її не повинні знати ужгородці, незважаючи на те що це є інформація про небезпечні фактори оточуючого середовища.
3. Інформацію про притягнення посадових осіб Ужгородської міської ради, її виконавчих органів та комунальних підприємств міста також надано не було, з чого робимо висновок, що жодної посадової особи притягнено не було.
4. Юридично посадові особи ужгородської міської ради не визнають проблему відкритих люків такою, що несе загрозу життю та здоров’ю громадян та створює аварійно-небезпечні ситуації, що підтверджується не наданням інформації на запит протягом 48 годин з моменту його подання, чим грубо порушено вимоги ч. 2 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» Відповідний висновок про відношення посадових осіб Ужгородського виконкому до даної проблеми кожен може зробити сам.
Оскільки інформацію щодо конкретних місць, де люки та решітки залишаються відкритими, активістам на їх запит надано не було, ними проведено частковий огляд вулиць Достаєвського, Годинки, Капушанська, Заньковецька, Грушевського, 8-го Березня, Генерала Свободи, Минайська, пр. Свободи, Б.Хмельницького, Митрака, Добролюбова, Митної, Бабяка, Загорської, Собранецької, Кошицької, Університетської, Берчені, Другетів, Підгірної, Підградської, Електрозаводської (оглядом охоплено близько 10% вулиць міста Ужгорода) та виявлено 106 відсутніх люків та решіток!
Так в ході часткового огляду вулиць м. Ужгорода активістами міста станом на 09.11.2013 року виявлено шокуючі по глибині відкриті люки та решітки вуличних каналізації в небезпечній близькості до дитячих ігрових майданчиків, шкіл, на головних вулицях, що ведуть до центрального корпусу УжНУ в тому числі місцях де тротуари є відсутні, поруч з закладами охорони здоров’я, на пішохідних переходах, зупинках маршрутного міського транспорту, місцях стоянки автомобілів, поруч з державними установами в тому числі і безпосередньо перед відділом РВ ДАІ.
За результатами проведеного активістами огляду до Виконкому, Департаменту міського господарств, ДАЇ м. Ужгорода направлені вимоги про усунення встановлених у акті огляду вилиць порушень. та до прокуратури міста Ужгорода подано відповідне інформування.
З огляду на масштабність даної проблеми, що виникла в місті цілком закономірним та доречним є той факт що її було взято під контроль прокурором міста Ужгорода п. І. Штефанюком, адже мова йде не про кілька десятків люків, як це може бути сприйняте з відповідних повідомлень в ЗМІ, про більше ніж пів тисячі тільки на папері, а наслідки реагування прокуратури на дану проблему беззаперечно сприятимуть її вирішенню.
Згідно п. 2.4 Положення про Департамент міського господарства Ужгородської міської ради обов’язок вирішення питання відкритих люків у місті покладено на керівника цього Департаменту, який несе персональну відповідальність за результати роботи очолюваного Департаменту. Тому викликають здивування, опубліковані в ЗМІ повідомлення міського голови про пошуки крайнього посадовця винного в даній проблемі.
Статтею 140 Кодексу про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за кожен відкритий люк як окрема правопорушення у вигляді штрафу для конкретної відповідальної особи у розмірі до 850 гривень.
Враховуючи, що активістами виявлено 106 відкритих люків та решіток (адміністративних порушень) загальна сума штрафів може скласти суму понад 90 тис. грн.
З огляду на зазначене активісти пропонують всім небайдужим городянам, журналістам, депутатам, посадовим особам органів державних органів та органів містцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям міста долучитися до вирішення даної проблеми.