Скоро підніматися не буде на чому…
В Ужгороді справжній ліфтовий колапс. У більшості будинків вони не працюють, за них практично ніхто не платить. А останнім часом ще й обкрадають, розпилюючи на металобрухт. У комунальному підприємстві «Ужгородліфт», яке обслуговує всі житлові будинки, стверджують – не працюють, бо населення не оплачує послуги. Люди скаржаться – за що розраховуватися, коли вони і так не їздять. А останнім часом висловлює невдоволення й міліція, бо через ліфти у них роботи побільшало…
За два останні тижні ліфтове господарство обласного центру суттєво постраждало. Як розповів директор КП «Ужгородліфт» Сергій СОРОКА, злодії винесли обладнання з машинних приміщень ліфтів на вулицях Минайській, Толстого, Грушевського, Годинки, проспекті Свободи на загальну суму понад 85 тис. грн. Таким чином вивели з ладу 15 ліфтів. До речі, це не перший випадок подібного злочину в обласному центрі краю. У 2009 році за фактом крадіжки трансформаторів із 26 ліфтів виявили групу підлітків, двох із яких позбавили волі на 4 роки. У 2010-му також затримали та засудили двох молодих людей, котрі поцупили двигун з ліфта.
Два мільйони – на стіл
Поки ж міліція шукає крадіїв, в ужгородців виникає питання – хто тепер відновить роботу зіпсованих ліфтів? У КП стверджують, що відремонтують їх тоді… коли споживачі розрахуються за послуги. А сплатити вони мають чимало – 1 млн. 600 тис. грн. Саме таку суму боргують мешканці міста за користування ліфтами. До речі, нинішня плата – в середньому 20 грн. за місяць. Вартість вираховують з огляду на площу квартири. За словами Сергія Сороки, боргує в Ужгороді практично кожен житловий будинок у середньому по 7-10 тис. грн. Через це, як стверджують комунальники, в місті не працює до 15% ліфтів. Для прикладу, «Ужгородліфт» обслуговує 300 ліфтів. Із них не працює 41, вийшли з терміну експлуатації 29, а 15 пошкодили злочинці. «Наше підприємство нині переживає дуже скрутні часи, – розповідає комунальник, – адже в червні були відключені 56 ліфтів, і ми мали провести їх капітальний ремонт. Відповідно, грошей із них недоотримали та ще й додайте борги населення. Тож наразі коштів просто не вистачає, аби відновити роботу ліфтів, пошкоджених злодіями». До речі, цікавий факт. Цього року на капітальний ремонт ліфтів міська влада виділила 442 з половиною тис. грн. Проте освоїли лише 226 тисяч. По документах у мерії зазначено, що відремонтовані ліфти на вулицях Минайській, Грушевського, Легоцького, Нахімова, 8 Березня, Артемівського, проспекті Свободи. С. Сорока каже: цьогоріч відновили 40 ліфтів. Але з якоїсь причини не хоче розказувати, чому не освоєні ще дві сотні тисяч, передбачених бюджетом.
На боржників – до суду
Із боржниками комунальники борються в судах. Директор КП «Ужгородліфт» каже: цьогоріч виграли 150 справ і довели, що ті таки мають платити. А одного разу довелося відсудити в ужгородця 60 тис. грн. боргу. Але стягнути ці кошти виконавча служба не поспішає. Тому судові тяганини наразі майже безрезультативні, й ліфти продовжують стояти…
Нарікання серед мешканців міста зростає – задоволеного ліфтом ужгородця зараз удень із вогнем не знайти. Так, мешканець будинку на Легоцького,9 Володимир змушений щодня підніматися на 8-й поверх до своєї квартири пішки. «Я справно платив раніше за ліфт, але його відключили, бо в нашому будинку декілька сімей, які проживають на перших поверхах, за цю послугу грошей давати не хочуть, – розповів він. – Кажуть, що ним не їздять. А ще є квартири, власники яких давно виїхали – звісно, що і вони за ліфт не заплатять, адже не користуються ним. Я їх розумію, але саме через таку непродуману політику страждають інші люди, яким ліфт конче необхідний». Така ситуація є типовою для багатьох будинків. І поки міська влада шукатиме злодіїв, боржників та ще когось винного у всіх бідах, ужгородці підніматимуться сходами. І радіти щодня цій вимушеній фізкультурі.