Обманом та шляхом підміни понять адміністрації вищих навчальних закладів по всій Україні, включно з Ужгородом, змушують студентів підтримувати той законопроект «Про вищу освіту», який найбільше зазіхає на права студентів.
Про це нещодавно у прес-центрі «Закарпаття» говорили громадські діячі.
«Підконтрольні адміністраціям студентські ради та профспілки зараз
масово підписуються на підтримку законодавчої ініціативи №1187, ухвалення якої в парламенті лобіює Міністр освіти Дмитро Табачник особисто» – стверджує експерт з освітніх питань Всеукраїнської молодіжної організації «Фундація Регіональних Ініціатив» (ФРІ) Михайло Лебедь. На його думку, такі дії з боку студсамоврядування є «мазохізмом», оскільки зазначений законопроект №1187 пропонує:
• щоб керівництво ВНЗ саме обирало кому і скільки платити стипендію;
• щоб студентів можна було відрахувати за порушення будь-яких встановлених керівництвом ВНЗ правил;
• щоб керівництво ВНЗ збільшувало плату за навчання
студентів-контрактників у будь-який час і на будь-яку суму;
• щоб разом з вступними іспитами у ВНЗ повернулось хабарництво;
• щоб з законодавства зникла державна гарантія того, в яких мінімальних обсягах має здійснюватися фінансування підготовки кадрів з вищою освітою;
• щоб автономія ВНЗ була звужена.
Заступниця голови Ужгородської міської організації «ФРІ» Юлія Дуб, вбачає велику проблему в тому, що на місцевому рівні інформації про небезпеки та переваги законопроектів майже немає. «Багато студентів навіть не знають, що такі законодавчі ініціативи існують або ж не розуміють особливості кожного з проектів закону. Тому таким студентам легко нав’язати хибну думку, чим і користуються адміністрації вищий навчальних закладів . Тож ми вважаємо одною зі своїх першочергових цілей — інформування студентів та громадськості про небезпечні моменти законопроектів, а також реагувати на спроби вплинути на студентську думку шляхом обману.
Ужгородська ФРІ виступає проти законопроекту №1187, хоча в цілому не підтримує і два наступні проекти законів» — каже активістка.
Святослав Бабіля , координатор Закарпатського осередку Громадянської мережі «ОПОРА», коментував законопроекти здебільшого в частині, що стосувалася правил вступу до ВНЗ та зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Він повідомив, що «ОПОРА» не висловлює своєї підтримки жадному з законопроектів, але вбачає найбільшу загрозу саме в законодавчій ініціативі №1187. «Зокрема, в частині, яка стосується ЗНО — каже Святослав, — цей законопроект пропонує дозволити національним університетам проводити вступні іспити а також, щоб вступ на контракт для всіх вишів відбувався з умовами, визначеними самим ВЗН. Ми вважаємо, що це може бути підставою для зростання корупції, можливість просування так званих «любимчиків», а також важіль впливу на активістів та представників студентського самоврядування».
До того ж, хибною є думка, що цей закон стосується тільки студентів. Там є багато норм стосуються і викладацького складу ВЗН. Наприклад, законопроект №1187 передбачає збільшення навантаження для викладачів з 600 до 900 годин на місяць.
Громадські активісти переконані, що міняти чинне законодавство потрібно, бо воно застаріле. В усіх трьох зареєстрованих в парламенті законопроектах "Про вищу освіту" ФРІ вбачає вади, проте першим завданням для себе молодіжна організація наразі бачить не дозволити парламенту прийняти в першому читанні найгірший з законопроектів — законодавчу ініціативу №1187.
Для цього, якщо знадобиться, ФРІ разом з партнерськими організаціями готові влаштує студентські акції протесту.