
для профілактики стоматзахворювань у дітей
21 тисяча ужгородських дітей отримають безкоштовну профілактику стоматзахворювань на базі стоматологічного факультету Ужгородського університету. На його базі відкриють «Клініку дитячої дентальної гігієни», – йдеться у затвердженій депутатами Ужгородської міськради «Програмі забезпечення стоматологічного здоров’я дитячого населення міста на 2009-2013 роки». Про це сьогодні, 21 червня, повідомив власкор ЗІКу з посиланням на декана стоматологічного факультету Ужгородського національного університету, доктора медичних наук, професора кафедри госпітальної хірургії УжНУ, завідуючого кафедри хірургічної стоматології, заслуженого лікаря України Юрія Пересту.
Затверджена міськрадою програма передбачає силами і засобами працівників міської дитячої лікарні, стоматологічного факультету УжНУ на базі «Клініки дитячої дентальної гігієни» та у загальноосвітніх школах проводити безкоштовні профілактичні стоматологічні огляди дитячого населення міста, використовуючи науковий та професійний потенціал працівників стоматологічного факультету УжНУ. На базі клініки проводитиметься санітарно-просвітницька робота з дітьми шляхом демонстрації відеороликів, навчання практичним навичкам з догляду за порожниною рота.
У рамках програми буде організовано дитячу стоматологічну службу відповідно до угоди між УжНУ та міського дитячою клінічною лікарнею; у МДКЛ введуть посаду лікаря-стоматолога та медичної сестри; затвердять графіки огляду та забезпечать супровід дітей дошкільних закладів в клініку дентальної гігієни; відкриють у кожному шкільному та дошкільному закладі куточок дентальної гігієни та розроблять медичку літературу працівниками стоматологічного факультету УжНУ.
Юрій Переста зауважив, що фінансування програми буде здійснюватись відповідно до законодавства України за рахунок коштів місцевого бюджету, суб’єкта господарської діяльності – стоматологічного факультету УжНУ – «Клініки дитячої детальної гігієни» і інших джерел, не заборонених законодавством.
«97,6 % дітей страждають карієсом», – повідомив Юрій Переста. Це обумовлює необхідність вирішення проблеми, пов’язаної з ростом стоматологічної захворюваності (особливо карієсу зубів у дітей) шляхом організації проведення у місті комплексний профілактичних стоматологічних оглядів, санітарно-просвітницької роботи.
«Досвід вирішення цієї проблеми в інших країнах, наприклад, Норвегії, Голландії, свідчить, що найбільших результатів можна досягти завдяки своєчасному проведенню цілеспрямованих профілактичних заходів, розроблених перш за все для населення дитячого віку. Зараз профілактична дитяча стоматологія в Україні переживає не найкращі часи. Передбачені нові методи профілактики запроваджуються недостатньо, лікарі мало зацікавлені у постійній профілактичній роботі. Це призводить до епізодичного, безсистемного застосування засобів профілактики, дискредитує саму ідею профілактики. Неефективне проведення первинної стоматологічної профілактики не дозволяє знизити стоматологічну захворюваність у дітей», – каже Юрій Переста.
За його словами, реальним шляхом підвищення ефективності стоматологічної профілактики є удосконалення її організаційної структури. Враховуючи, що у м. Ужгороді немає своєї стоматологічної служби, вже давно назріває питання організації у місті надання стоматологічної допомоги дітям. На території міста працює близько 100 приватних стоматологів та клінік, доросле населення використовує цей потенціал і проводить санацію зубів за сучасними технологіями у приватних лікарів. Діти, відповідно до нормативних документів, повинні постійно проходити диспансерний нагляд у стоматологів, оскільки дитячий організм потребує постійної корекції факторів, які сприяють розвитку стоматологічних хвороб у дитячого населення.
У шкільних та дошкільних установах Ужгорода налічується 21 тисяча дітей, з яких 17 тисяч школярів та 4 тисячі дітей дошкільного віку. Ужгород, як і Україна в цілому, відноситься до регіону з високим ризиком розвитку карієсу зубів, масового розповсюдження та високої інтенсивності.
У структурі загальної захворюваності населення країни хвороби порожнини рота і зубів займають третє місце.