Мова про сортування та подальшу переробку сміття йшла 29 серпня на прес-конференції, присвяченій відкриттю нового сервісного центру АВЕ в місті Ужгород.
На сьогоднішній день підприємством створено базову інфраструктуру для європейської системи збору відходів в місті Ужгород. Це нові контейнери, майданчики, машини. Наступний логічний крок – селекція сміття. «Цю практику ми паралельно впроваджуємо. Систему ми запозичили з Європи. Вона дорога і водночас антивандальна. Зараз маємо намір інвестувати в сортувальні контейнери, і протягом 2-3 місяців вони вже з’являться в місті», - пообіцяла Марія Оленич, директор ТОВ «АВЕ Ужгород» та «АВЕ Мукачево».
Сортувати сміття збираються за трьома фракціями: пластик, папір та скло. Нові спеціальні контейнери будуть поступово розміщати на вже обладнаних ділянках. До кінця 2014 року в АВЕ надіються, переобладнати всі смітники міста Ужгород. Пані Марія зазначає, що це поступовий процес. В Мукачеві, за її словами, все місто охоплене системою селективного збору. Всі три фракції йдуть на вторинну переробку і, будучи вже відсортованими, вважаються досить дорогою сировиною.
АВЕ в Закарпатті діє вже 7 років і охоплює міста Хуст, Мукачеве, Виноградів та Ужгород.
Компанія з початку виходу на ринок області заявила про свою готовність будівництва сучасних сміттєпереробних комплексів. В компанії вже була невдала спроба збудувати новий полігон сміття у Виноградові в 2011 році. Але, за словами пані Оленич, політичні сили використали це проти підприємства, тому зараз в АВЕ кажуть, що переробка сміття - перш за все, компетенція влади.
Підприємство може виступити в ролі консультанта при виділенні земельної ділянки і вже після того зможе стати партнером влади або інвестором, приймаючи безпосередню участь у будівництві. Втім поки конкретно виділених ділянок немає. А у Виноградові компанія АВЕ витратилася на виготовлення проекту, тому до цього питання ставиться з деякою осторогою, але все ж очікує, що питання вирішиться найближчим часом.
Іван Балога, голова Закарпатської обласної ради, додав, що органи місцевої та районної влади повинні готувати відповідні ділянки на майбутнє, вони отримали такі вказівки. Тим не менше обласна рада не може вирішити це питання самостійно.
Водночас зараз вирішується питання сміттєзвалища поблизу Барвінку. На його рекультивацію, за словами пана Балоги, були виділені колосальні кошти. Роботи там триватимуть ще близько 2 років. Взагалі ж в Закарпатті є близько 300 сміттєзвалищ, тоді як згідно європейської практики на всю область вистачило б лише 2-3 міжрегіональних сміттєпереробних комплексів.
То, перш за все, в АВЕ надіються, що ужгородці швидко звикнуть до нової системи сортування сміття, та розраховують на розуміння місцевої влади.