У зв’язку з наближенням опалювального сезону ми звернулися за коментарем до проректора з адміністративно-господарської роботи ДВНЗ «Ужгородський національний університет» Віктора Бульчака щодо готовності навчальних корпусів та гуртожитків університету до зимового періоду.
— Вікторе Миколайовичу, розкажіть чи готовий університет до зими?
— Станом на сьогодні працівниками відповідних служб університету проведено обстеження стану готовності внутрішніх систем опалення навчальних корпусів та гуртожитків на предмет їх справності. За результатами цього обстеження та у відповідності до графіку відремонтовано системи опалення на хімічному, фізичному, економічному, головному та інженерно-технічному корпусах по вулиці Університетській. Також відремонтовано системи трьох гуртожитків студмістечка.
Окрім того, заплановано низку заходів по утепленню приміщень та виконання ремонтів проблемних покрівель.
Одним словом, безперебійну роботу внутрішніх систем опалення у всіх без винятку корпусах та гуртожитках університету ми забезпечимо.
— Останнім часом на сторінках обласної преси дискутується питання навколо переведення міського господарства на автономне опалення. Якими є перспективи університету в цьому напрямку?
— Стратегічною метою ректорату університету у напрямку теплопостачання є забезпечення об’єктів УжНУ автономним опаленням. Протягом останніх років ми побудували газові котельні на біологічному та на фізичному факультетах, електричні котельні на ФПО, медичному факультеті та спорткомплексі «Буревісник». Проте, всі гуртожитки та низка корпусів забезпечувалися у минулий період теплом від КП «Уж-тепло», яке сьогодні ліквідовано. Натомість, новостворене КП «Уж-енергія» не отримало ліцензії на надання відповідних послуг. Одним словом, виробника теплової енергії в місті Ужгород сьогодні не існує.
Університет від травня місяця ініціює перед міською владою повернення котельні по вулиці Університетській, яка забезпечує теплом комплекс будівель на «БАМі». Вона у свій час була збудована університетом та передана безоплатно на баланс комунального підприємства.
Також потребує вирішення питання щодо можливості передачі інших трьох котелень, а саме: по вулиці Митній, яка забезпечує теплом три гуртожитки та економічний факультет, по вулиці Панаса Мирного (хімічний факультет, ректорат) та Капітульній (комплекс будівель на цій вулиці). Внаслідок проведених з міською владою переговорів, досягнуто домовленостей щодо викупу останніх двох. Проблемним питанням залишається передача котелень по Митній та Університетській.
— Яким чином можна вирішити це питання?
— В процесі опрацювання проекту рішення міської ради стосовно передачі в оренду УжНУ котелень по вул. Університетській та Митній, ми з’ясували наступне.
Законом України «Про особливості передачі в оренду чи концесію об’єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності» (ст. 4) передбачено, що Орендарем, концесіонером може бути юридична особа — суб’єкт підприємницької діяльності або фізична особа — підприємець, яким університет не є.
Окрім цього надання послуг з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії не входить до переліку платних послуг, які надаються вищими навчальними закладами згідно Постанови Кабінету міністрів України від 27 серпня 2010 року № 796, що унеможливлює забезпечення сторонніх споживачів тепловою енергією від вказаних котелень.
Зважаючи на викладене вище, ДВНЗ «Ужгородський національний університет» вважає, що пропонований проект рішення міської ради суперечить законодавству України, а тому шляхом вирішення цього питання може бути безоплатна передача вказаних об’єктів на баланс УжНУ для теплопостачання виключно приміщень університету, оскільки фінансове становище УжНУ не дозволяє здійснити викуп всіх котелень.
Відповідного чергового листа керівництво університету надіслало Ужгородському міському голові. Маємо надію, що на черговій сесії міської ради, яка відбудеться 15 вересня, у цьому питанні, розгляд якого ініціюється університетом від травня, буде поставлено крапку. Саме від позиції міської влади залежатиме, чи буде тепло в студентських оселях та аудиторіях. Часу до початку холодів залишилось обмаль, а процедура укладення договорів на постачання газу та проведення конкурсних торгів з придбання послуг на експлуатацію та технічне обслуговування котельного господарства потребує не менше місяця.