26 травня 2010 року парламент Угорщини схвалив поправки до «Закону про громадянство». Зміни набрали чинності 1 січня 2011 року. Нове положення закону регламентує «скасування вимоги обов'язкового проживання і доходу в Угорщині, якщо знання угорської мови перевірено і якимось чином встановлено».
Однак регламентація факту знання угорської мови прописана в документі розпливчасто, і жодним чином не регулює створення умов для вдосконалення угорської мови серед громадян – нащадків Угорської корони.
«Чомусь через 5-ть років після прийняття поправки до «Закону про громадянство», уряд Угорщини прийняв на озброєння проти «нових громадян Угорщини» каральну і репресивну тенденцію – позбавлення громадянства за відсутність «хороших знань мови». Безумовно, здобувачі натуралізації володіють обмеженим, побутовим рівнем угорської мови, що достатньо для спілкування в сім'ї етнічних угорців, які проживають за кордоном. Адже в силу політичних обставин їм довелося вивчати чеську, російську, українську, румунську. Однак угорська влада нічого не зробила для їх адаптації в новому середовищі», – зазначає оглядач сайту MyHungary.Net.
Як приклад наводиться держава Ізраїль, де кожному репатріантові надається можливість безкоштовно вивчити або вдосконалювати мову. В Угорщині цього немає, як і немає державних програм розвитку мови, культури. Більш того, при спілкуванні в державних установи або на митниці закордонні угорці нерідко чують про свою «неповноцінність», адже нерідко розмовляють на різних місцевих діалектах, які в підручниках з угорської мови не прописані. Хоча, наприклад, прикордонник або митник у розмові спокійно дозволяє собі вживати «сленг».
Найчастіше громадянство Угорщини бажають отримати молоді люди, які мають досвід роботи, дипломи навчальних закладів, готові працювати і створювати матеріальні цінності в країні своїх предків. Саме вони найчастіше купують житло, створюють міцні угорські сім'ї.
Так наприклад, секретар Угорщини, відповідальний за національну політику в угорському уряді Арпад Янош Потапі повідомив, що на середину 2015 понад 94 000 жителів Закарпатської області отримали громадянство Угорщини за спрощеною процедурою.
«А чи потрібні ці люди державі Угорщина, у якої серйозний демографічний спад? Судячи з останніх дій поліції, почалося «полювання на відьом» – пошуки «не дуже добре розмовляючих недоугорців» – не потрібні. Преса, поліція заявляють про сотні кримінальних справ про позбавлення громадянства за фальсифікацію документів та відсутність доброго рівня знань мови. Фальсифікація – це погано і, слід зазначити, що ця проблема внутрішньодержавна і, як правило, створена державними чиновниками Угорщини. Але досить значна частина чесних етнічних угорців воліють залишити країну, де тебе в будь-яку хвилину можуть викликати у відділення поліції, звинуватити в незнанні мови або у фальсифікації, позбавити громадянства - причини позбавлення громадянства не повідомляються. Тому їдуть у Чехію, Німеччину...», – зазначає оглядач.
На сайті також зазначається, що втратити громадянство Угорщини можна лише добровільно відмовившись від нього. Особи, які бажають відмовитися від громадянства, повинні звернутися з письмовою заявою до Президента Республіки Угорщина.
Єдине виключення стосується фальсифікованих заяв про натуралізацію (спрощеного отримання громадянства). За фальсифікацію документів – побавити громадянства справді можуть, але за відсутність гарного рівня знання державної мови – ні.
Оглядач ресурсу пропонує Угорщині створити на державному рівні центри вивчення рідної мови. При чому платні.
Читайте також:
Вже традиційно: Президент Угорщини позбавив громадянства 5-х закарпатців, в тому числі дітей
Угорського громадянства цього року позбавили 53 особи - переважно сербів та українців
Офіційно: громадянство Угорщини отримало близько 94 000 закарпатців
Розпочався судовий процес проти шахрая, який "продавав" угорське громадянство закарпатцям
Mukachevo.net