
На Закарпатті міліція щороку проводить спецоперації «Самогон» - шукають затятих виробників сивухи, штрафують, забирають самогонні апарати.
У міліції кажуть, що до дій підштовхує невтішна статистика: народ почав більше пити, причім усіляку бурду. Через це не тільки страждає здоров’я, а й зростає число злочинів, які скоюють захмелілі. А днями самогонка ледь не стала причиною страшної трагедії - у Іршаві неякісним саморобним пійлом отруїлися дві маленькі дівчинки, яких доставлено до лікарні, в реанімаційне відділення.
Зовсім іншим шляхом пішли в Угорщині. У 2010 році новопризначений прем'єр-міністр Віктор Орбан офіційно дозволив виготовляти паленку в домашніх умовах. Звісно під контролем відповідних органів. Паленку дозволяється варити лише з фруктів. В нас міцні напої (40-60 %) найчастіше готують у домашніх умовах з підручних засобів - для цього згодяться не лише фрукти, а й буряк, пшениця. Це давня традиція в багатьох селах. Славиться своєю слив'янкою і грушівкою Іршавщина. У селах Великий і Малий Раковець, Білках, Арданові, Осої спеціальні пристрої знайдуться чи не в кожній хаті.
Натомість війна з самогоном у нас продовжується. Адже його як варили, так і будуть варити надалі. Хоча потрапляють до рук правоохоронців переважно пенсіонери, які таким чином намагаються поповнити скудний сімейний бюджет.
У Балканських країнах з їх національною ракією обов'язково насамперед знайомляться туристи, в Італії мандрівців частують виноградною грапою, в Угорщині навіть у магазиивх продається бороцк-паленка (абрикосова горілка). А у
нас усе ще як у середньовіччі. Шукають злочини там, де у європі вже давно панує на законних підставах цілі індустрія. А був би державний просто контроль, і не варили б усякої бурди, стежили б за якістю…