Конституційний суд Угорщини розглянув апеляційне звернення щодо закону, який встановлює кримінальну відповідальність за розповсюдження неправдивої інформації під час епідемії Covid-19. І постановив залишити закон у силі.
У зверненні, поданому до суду, стверджувалося, що закон, який передбачає 5-річний тюремний вирок, обмежував свободу слова і є нечіткім, з ризиком того, що він може застосовуватися довільно.
Конституційний суд зазначив, що оскаржувані частини Кримінального кодексу забороняють "доносити до уваги широкої громадськості неправдиві чи спотворені факти" лише у випадку якщо владі перешкоджають можливість здійснювати захисні заходи під час надзвичайних ситуацій. Заборона, додав суд, не стосується критичних думок.
Суд заявив, що необхідно і надалі обмежувати публічні висловлювання, якщо для цього є переважаючий суспільний інтерес.
В Угорщині на підставі згаданого закону відкрили майже сотню справ за "поширення неправдивої інформації про коронавірус", частина з них стосується тих, хто критикував уряд Орбана.
"Поліція відкрила 87 проваджень у зв’язку з надзвичайним станом, за поширення панічних новин та 27 – за залякування громадськості. З них 38 знаходяться на розгляді, у 6 пред’явлено звинувачення. Загалом допитали 16 підозрюваних", - йдеться у повідомленні поліції Угорщини.
Видання Politico зазначає, що частина цих справ стосуються публікацій у соцмережах, в яких критикували уряд Віктора Орбана.
Так з приводу публікації у соцмережах відкрили провадження проти Андраша Кушинського, який у своєму пості критикував урядове рішення про послаблення карантину. Також поліція прийшла з обшуком до активіста Яноша Щока-Сюч, на підставі провадження відкритого щодо його посту у Facebook. У нього вилучили смартфон і ноутбук.
Натомість міністр юстиції Юдіт Варга наголошує, що надзвичайні заходи, запроваджені урядом, не обмежують діяльність ЗМІ та свободу слова.