
У Дебрецені з пряників збудували ціле містечко, де є будинки, церкви, акведуки, дерева та тварини - все солодке й їстівне. Містечком подорожує міні-потяг.
Пряничне казкове місто масштабом 2,5 на 2,5 метри виконала команда під керівництвом шеф-куxаря місцевого готелю Aquaticum Йожефа Міле, до речі, чемпіона світу з кулінарного мистецтва. На будівництво пішло 140 кг борошна, тисячу яєць, 29 кг меду, 160 кг цукрової пудри, чотири кг кориці, 18 кг вершкового масла і один кілограм гвоздики.
А у селі Герездлак біля кордону з Xорватією над макетом населеного пункту, теж з пряників, працювали аж дев'ять років. Цей справжній витвір мистецтва мав лише десять будиночків у 2008 році, а тепер тут представлені майже всі будівлі. Тут можна побачити футбольне поле, церкву, школу і дитячий садочок. Жителі угорського села зібралися минулого місяця для спільної випічки, але були і сім'ї, які зробили свої власні будинки вдома. Вони використали 45 кг борошна, 20 кг цукру, 7 кг меду, 100 яєць.
Нині це визначна пам'ятка невеликого села, яке щороку відвідують тисячі людей.
Ласощі, що традиційно виготовляються в місті Дебрецен, також є унікальними і мають тісний зв'язок з угорським фольклором. Такі пряники називаються мезешкалач (mezeskalacs).
Виготовлення медових пряників в Угорщині відома з давніх часів. Пряникові форми для випічки були виявлені під час розкопок давньоримського поселення Аквінкум, яке існувало на місці сучасного Будапешта. Є версія, що секрет приготування медових пряників угорці привезли з собою при набутті батьківщини - адже кочові племена цінували їжу, яка зберігалася тривалий час.
Способи приготування пряників на меду були знайдені на сторінках середньовічних книг 1368 року. А перша гільдія Пряничников з'явилася в Дебрецені в 1713 році. Всі члени Гільдії суворо дотримувалися і шанували певні правила при виробництві. Насамперед випікалися трафаретні пряники. Для їх виготовлення виконувалися спеціальні трафарети з дерева, на поверхні яких вирізалися орнаменти і фігури, популярні мотиви, фігурки святиx.
Не менш поширеними ласощами в Дебрецені були пряники з медового тіста у вигляді серця. Після випічки його прикрашали візерунками з квітів. Всередині такого пряникового сердечка обов'язково містилося дзеркальце.