правомірність прапора Закарпаття
На адресу Закарпатської обласної ради надійшов лист з Українського Геральдичного Товариства за підписом голови УГТ, старшого наукового співробітника Інституту археології та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, члена комісії державних нагород та геральдики при Президентові України, кандидата історичних наук Андрія Гречила про те, що заяви, нібито затверджений Закарпатською облрадою прапор Закарпатської області суперечить Конституції України необґрунтовані та провокаційні. Насправді прапор області відповідає історичним і вексилологічним традиціям. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі Закарпатської облради.
Синьо-жовте полотнище зі зображенням обласного герба не порушує традицій ні області, ні України.
`Насправді, - сказано в листі, - ні в Конституції України, ні в постанові Верховної Ради України від 28 січня 1992 р. за № 2067-XII „Про Державний прапор України” (Відомості Верховної Ради, 1992, № 19, ст.257), ні в інших підзаконних актах не міститься жодних обмежень щодо використання Державного прапора України. Більше того, чинним законодавством визначається його обов`язкове використання всіма органами місцевого самоврядування. Також немає ніяких заборон щодо створення місцевої символіки з застосуванням елементів державних символів. Зокрема, ст. 22 закону „Про місцеве самоврядування в Україні” дозволяє територіальним громадам областей мати власні символи, а ст. 43 відносить вирішення цього питання до виключної компетенції сесій обласних рад. Так, на основі національного прапора затверджено сучасний прапор Тисменицького району`.
Голова УГТ не має сумнівів щодо історичної традиції синьо-жовтого прапора як регіонального на Закарпатті. Так, протягом 1918-1919 pp. народні ради в Любовні, Ужгороді, Сиготі, Хусті та Пряшеві, а також всенародний конгрес русинів в Будапешті проходили під синьо-жовтими прапорами. Під синьо-жовтим прапором Підкарпатська Русь входила до складу Чехословаччини. У 1934 р. президія крайового уряду легалізувала цей прапор як краєвий для Підкарпатської Русі. Зрештою, синьо-жовтий прапор затверджено як державний Соймом Карпатської України 15 березня 1939 р. Його також (з краєвим гербом) активно використовували земляцтва закарпатців у діаспорі.
`Щодо вексилологічних норм, то, - зазначає Андрій Гречило, - тут нема ніяких обмежень, коли регіональний прапор співпадає з загальнодержавним і різняться від нього нанесеним зображенням герба. Достатньо навести приклади з сучасної світової практики: Нижньосілезьке воєводство має польський біло-червоний прапор з регіональним гербом, три землі ФРН - Рейнланд-Пфальц, Саарланд і Нижня Саксонія - також мають загальнонімецькі триколори з нанесеними зображеннями земельних гербів. Аналогічна практика зустрічається й на інших континентах - подібно побудовані регіональні прапори на основі державних мають усі штати Австралії, аргентинські провінції Ла-Пампа та Сан Хуан, бразильський штат Сеара та інші`.