
Минулого тижня управління охорони здоров’я Ужгородської міської ради разом із керівництвом міського перинатального центру, представниками міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, управлінням освіти й представником ромської меншини в рамках Всеукраїнського тижня планування сім’ї та репродуктивного здоров’я і державної програми репродуктивного здоров’я на 2005-2015 роки провели “круглий стіл”.
Метою цього заходу стала розробка проекту Програми репродуктивного здоров’я жінок міста Ужгорода, яка охопить увесь шлях формування майбутніх матерів: від профілактичних бесід у школах та регулярних оглядів у дитячих і підліткових гінекологів до психологічної підтримки породіль, діагностики й лікування безпліддя. Головний лікар міського перинатального центру Руслан Федько під час зустрічі зауважив, що поняття репродуктивного здоров’я є дуже широким, тому він вважає доречним включити до програми проблему безпліддя (потрібен загальний реєстр безплідних українців, адже точна їхня кількість наразі невідома, а тому важко прогнозувати фінансові витрати держави на тих, хто потребує медичної допомоги) та невиношування вагітності (тут і проблеми абортів, і прийнята не так давно програма, за якою пологи вважаються такими, якщо вони відбулися на 22 тижні вагітності, а недоношених діток рятують навіть із вагою 500 грамів). Заступник головного лікаря перинатального центру Іван Трещак зауважив, що жіноче населення краю наразі вражає кількістю різноманітних захворювань, на які страждає. Причин цього багато, але ситуацію слід виправляти, починаючи з виховання дітей та молоді.
“Профілактика, - зазначив лікар-гінеколог, - є надзвичайно важливою, адже молодь нині дуже рано розпочинає статеве життя, набуваючи до дорослого віку купу хвороб, котрі ускладнюють репродуктивну функцію жінки”.
Начальник міського управління охорони здоров’я Ірина Столярова запропонувала ввести у навчальних закладах міста профілактичні бесіди лікарів-гінекологів із дівчатами, так, аби останні не боялися звертатися до спеціалістів і почали берегти своє репродуктивне здоров’я.
Представникові ромського населення, серед котрого якраз і спостерігається найбільша кількість проблем із народжуваністю, доручили взяти під особистий котроль усіх вагітних табору, зобов’язати їх ставати на облік і спостерігатися в гінеколога.
Програма репродуктивного здоров’я жінок Ужгорода, ймовірно, буде розрахована на 10 років. Саме стільки часу безперервної профілактичної та власне медичної роботи потрібно, аби в місті значно знизилися показники невиношуваності вагітності та стали помітними результати в боротьбі з безпліддям.