В Ужгороді говорили про висвітлення роботи судів у ЗМІ

14
0

В Ужгородському прес-клубі відбувся черговий тренінг у рамках проекту «Проведення навчальних тренінгів із судової журналістики для представників мас-медіа Закарпаття». Тема — «Діяльність прес-служб та прес-секретарів у судах: практики європейських країн, українські реалії».

Тренером цього разу була Ольга Давид, головний спеціаліст із зв’язків з громадськістю Львівського апеляційного адміністративного суду. Співавтор та ведуча телепроекту Львівської обласної телерадіокомпанії  «Стосується Кожного», учасниця програми «Відкритий світ». Автор сценаріїв навчальних відеофільмів на тему ознайомлення з різними судовими процесами в Україні, зокрема – кримінальним, цивільним, адміністративним, а також фільму про суди в демократичних суспільствах та Європейський суд з прав людини.

Ольга Давид зауважила, що прес-службу при Львівському апеляційному адміністративному суді утворили завдяки розумінню важливості співпраці суду і представників ЗМІ. «Присутність журналістів на судовому засіданні дисциплінує сторони, сприяє уникненню тиску на суддів і ухваленню справедливого рішення», — зауважила тренер. За її словами, міжнародні норми передбачають право на справедливий суд та на гласність судового процесу. Разом з тим доповідач підтвердила, що у журналістів нерідко виникають перепони на шляху до участі в судовому розгляді, найчастіше — через необізнаність самих медівників із специфікою законодавства та зокрема судочинства.

Ольга Давид наголосила, що у принципах роботи судді та журналіста є чимало спільного: слід базуватися на достовірних фактах, а не припущеннях, дотримуватися об’єктивності, чесності, незалежності.

Також прес-секретар порадила колегам-журналістам перед висвітленням роботи суду ретельно ознайомитися із українськими кодексами судочинства, щоб фахово висвітлити обрану тему. Корисним є спілкування із громадськими правозахисними організаціями, представники яким можуть бути фаховими коментаторами, надавати цікаву інформацію, джерельну базу, допомагати в доступі на судові засідання.

Учасникам тренінгу пояснили конкретні деталі співпраці із судом. Наприклад, перед початком судового засідання журналіст обов’язково повинен зголосити судді про свою присутність, попросити офіційного дозволу на присутність та фото- чи відео зйомку і аудіо запис. До судді слід звертатися «Ваша честь».  Не можна використовувати спалах та рухатися залом під час засідання, створювати шум, оскільки це може бути підставою для заборони присутності журналіста через неповагу до суду.

Брати участь у відкритих судових засіданнях журналістам важливо ще й з огляду на те, що закон не передбачає можливість ознайомлення з матеріалами справ  для представників ЗМІ (таке право мають лише сторони або особа, якої справа безпосередньо стосується).

Ольга Давид розповіла також про специфіку роботи прес-служби суду. Наприклад, прес-служба Львівського апеляційного адміністративного суду регулярно розсилає повідомлення про статистику судових розглядів, інформацію про резонансні справи до редакцій ЗМІ.  На жаль, в жодному із Закарпатських судів немає прес-служби як окремого структурного підрозділу. Хоча Державна судова адміністрація рекомендувала усім судам України заснувати прес-службу і працює над розробленням посадової інструкції для спеціаліста із зв’язків з громадськістю, проте на перешкоді найчастіше стають фінансові проблеми та відсутність відповідних штатних одиниць, — повідомила Ольга Давид.

Під час тренінгу розглядалися такі питання:
Діяльність прес-служб та прес-секретарів у судах: практики європейських країн та США;
Особливості роботи прес-служби та прес-секретаря в українському суді;
Особливості спілкування з учасниками справ, взаємодія із суддями та адвокатами;
Журналістські жанри, які найчастіше використовуються у судовій журналістиці (судовий репортаж, інтерв’ю з суддею тощо).

Проект Ужгородського прес-клубу «Проведення навчальних тренінгів із судової журналістики для представників мас-медіа Закарпаття» підтриманий Міжнародним Фондом «Відродження».

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також