В Ужгороді презентують унікальну книгу про некрополь Кальварія, де ховали видатних закарпатці (ФОТО)

27
0

«Народний літературний музей Закарпаття» - філіал Закарпатського обласного художнього музею імені Йосипа Бокшая запрошує на презентацію унікального видання під назвою „Ужгородський некрополь Кальварія”.

Його автори – знані історики-краєзнавці Борис Жулканич, Людвіг Філіп, Людмила Сахарова зібрали багатющий матеріал з історії ужгородських кладовищ – Замкового, мікрорайону „Шахта”, Капушанського, Радванського, Горянського, Дравецького, Доманинського, Єврейського і, звичайно, Кальварії.

На сторінках цієї книги згадані добрим словом наші краяни, які в минулому зробили свій внесок в історію Срібної Землі.

Серед них – відомі постаті, державні, громадсько-культурні діячі, письменники, художники, скульптори, композитори, науковці, лікарі, педагоги.

"За кожним іменем - цікава, пізнавальна, повчальна історія. Автори книги поділяться думками про свою роботу, а також розкажуть про те, що не ввійшло до неї, а потребує подальших досліджень", - повідомили у Facebook.

Презентація відбудеться 25 листопада о 15.00 в приміщенні музею (м.Ужгород, пл.Жупанатська,3.)

Цвинтар «Кальварія» знаходиться на однойменній горі у центрі міста, з якої відкривається чудовий краєвид на місто, і навіть видно кордон зі Словаччиною.

Колишня назва цвинтаря «Кальварія» — Церква, бо тут стояла цегольнянська церква, а потім дали їй назву «Даїбоц», окремі вчені схильні приписувати цю назву видозміненому звертанню «Дай Боже». Деякі краєзнавці вважають, що в минулому тут було язичницьке капище.

Оскільки цвинтар є закритим (тобто недіючим), на ньому здійснюють лише почесні поховання відомих людей. Спеціальний дозвіл на це видає міська влада.

Старший науковий працівник Закарпатського краєзнавчого музею Людмила Сахарова нарахувала на Кальварії майже 400 могил (від 1814-го і до середини 40-их років минулого століття), які варті уваги як професійних істориків, так і людей, які просто цікавляться історією і культурою свого краю.

Одним із перших тут був похований відомий угорський поет Габор Дойко, котрий помер 1796 року. На жаль, його могила не збереглася.

Саме там поховані засновник обласної лікарні Андрій Новак, засновник парку декоративних рослин (нині зберігся лише біля ужгородської дитячої лікарні) Іштван Лаудон, композитор Дезидерій Задор, поет Петро Скунць, історик Петро Сова, науковець-археолог Федір Потушняк.

А також відомі митці, художники Закарпаття: Йосип Бокшай, Адальберт Ерделі, Ернест Контратович, Андрій Коцка, Федір Манайло, Золтан Шолтес, В'ячеслав Приходько та інші...

До речі, будувати відому Хресну дорогу в Ужгороді на "Кальварію" розпочали ще в 17 столітті.

У 1759 році Давид Петц подарував громаді свій земельний наділ на горі. На мапі 1800 року вже відзначено гору Кальварія з каплицею.

У 1826 році звели першу з 14-ти каплиць хресного шляху Ісуса. До 1850-го на гроші різних благодійників спорудили ще 4 каплиці. Три останні каплиці, якими завершилося оформлення Кальварії, збудував римо-католицький плебан Андраш Будіш.

За доби СРСP головну каплицю віддали під обсерваторію, окремі стації зруйнували. Лише на початку 1990-х років їх знову поновили і розписали.


Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!



Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також