
Вулиця Лучкая в Ужгороді є особливою, і такою її роблять старовинні, десь гірше, десь краще збережені будинки, котрі колись належали поважним містянам.
Здавна територія цієї вулиці була садом і городом греко-католицької єпархії (тому називали її також угорською – "major").
Забудовувати її почали близько 100 років тому, коли єпархія вирішила розпродати суміжні ділянки. Продавали їх поступово, і лише людям з хорошою репутацією. Саме тому вулиця Лучкая (так вона і називалася в чехословацькі часи) у міжвоєнний період була таким собі елітним куточком міста, де проживали лікарі, вчителі, чиновники.
Про історію одного такого будинку, в якому мешкала родина юриста Івана Бачинського, розповідала Тетяна Літераті у своєму циклі "Втрачений Ужгород". Бачинські проживали там в роки Другої світової війни, і залишилися в будинку після неї, коли край став частиною Радянського Союзу, а вулицю назвали на честь радянського командира Миколи Щорса.
Одна з найгарніших старовинних будівель Ужгорода нині також знаходиться на вулиці Лучкая.
У 2021 році цю віллу очевидно намагалися зруйнувати і збудувати щось нове. Як повідомляли у спільноті Save Uzhhorod, відбувається руйнування вілли на Лучкая, 13.
"Працюють оперативно. Вже зрізали балконну огорожу на еркері. Представники органів охорони культурної спадщини вже вирушили на місце подій", - повідомляли активісти.
Тоді руйнації пам'ятки вдалося запобігти. Але вілла продовжувала руйнуватися - тепер вже від часу та природних умов. І ось нарешті гарна новина.
"Маю чудові новини для всіх, хто переживав за цей прекрасний будинок на вул. Лучкая! Мої хороші друзі, люди молоді й непублічні, не могли дивитися, як руйнується ця будівля, й пішли на великі жертви, аби отримати її у власність. Вони обіцяють відновити будівлю належним чином. Можливо, в ній буде затишний сімейний ресторанчик, але остаточно це ще не вирішено", - повідомила у Facebook Тетяна Літераті.
Таким чином один з символів обласного центру вдалося відстояти і зберегти. На жаль, за останні роки було зруйновано або по варварські перебудовано кілька старовинних будинків, який надавали Ужгороду свій неповторний шарм і затишну ауру. І це незважаючи на протести представників громади.
Так у 2017 році в Ужгороді трактором знесли відомий "магазин Фунданича".
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!