Щороку з 1 по 7 серпня у світі відзначають Всесвітній тиждень грудного вигодовування (далі ГВ). Експерти кажуть, що ГВ – це найправильніший та найкращий шлях до здоров`я матері та малюка, адже саме грудне вигодовування сприяє зниженню дитячої смертності та покращує психологічний стан матерів.
Коли у всьому світі активно пропагують ГВ, а ВООЗ рекомендує годувати грудьми дитину до 2-ох років, в Україні, а зокрема і на Закарпатті, з цим поки не все так райдужно. Лікарі часто рекомендують завершувати годування грудьми до півроку, мовляв, після 6-ти місяців у материнському молоці вже не має нічого корисного. Також нерідко годуючі мами на вулиці чи у громадських місцях викликають в українців хвилі обурення, в той час, як відомі політичні чи громадські діячки у різних країнах світу годують грудьми публічно, і це суспільство сприймає за норму.
Щороку під час Всесвітнього тижня ГВ у всьому світі проходять різні заходи, зустрічі, слінгопаради. Цьогоріч до святкувань долучиться й Ужгород.
Консультантки з ГВ, слінгоносіння та психологи проведуть в Ужгороді низку лекцій та семінарів для мам та татусів.
Mukachevo.net розпитав у однієї з організаторок події, консультантки з ГВ Оксани Лесько-Бабілі про те, якими будуть ці заходи та для чого їх варто відвідати батькам.
—Події у рамках тижня ГВ відбудуться в Ужгороді вже усьоме. Спершу доводилося проводити заходи самій, а вже за якийсь час до мене долучилися кілька ужгородських матусь, які згуртувалися навколо ідеї підтримки ідеї ГВ. Цього року у рамках Тижня відбудуться лекції з ГВ, слінгоносіння та теорії прив`язаності. Як повинна харчуватися мама під час лактації? Чи можна вживати ліки та годувати грудьми? Як слінгоносіння сприяє налагоджуванню грудного вигодовування? Про це все говоритимемо з мамами та жінками, які планують вагітність вже цього тижня, - розповідає пані Оксана.
За словами Оксани Бабілі, подібні зустрічі допомагають просувати ідею нормального грудного вигодовування, сприяють поширенню інформації про ГВ, нормалізації годування, як частини життя жінки, родини та суспільства.
Оскільки пані Оксана в першу чергу консультантка з грудного вигодовування ми вирішили запитати, як ужгородські матусі ставляться до годування грудьми, а зокрема – довготривалого годування.
— Ужгородські мами зараз переважно хочуть годувати, але, на жаль, часто стикаються з неправильною та неграмотною інформацією з організації ГВ ще на етапі перебування в пологовому будинку та порад родичів (які самі, на жаль, в свій час не мали допомоги та підтримки, тому власне годування не було легким), що робить їх годування важким, проблемним та таким, що замикає жінку вдома один на один з дитиною та проблемами. Звісно, це не сприяє позитивному ставленню до годування. Саме тому так важливо вчасно допомогти жінці налагодити природнє легке годування, підтримати її. І тоді вже, з інформацією, з бажанням годувати, з підтримкою - жінки годують довго та з радістю, - розповідає пані Оксана.
Вікторія Жуйко-Сабо довгогодуюча мама з Ужгорода розповіла, що годує дитину вже 2 роки і годуватиме ще якийсь час.
— Мій досвід годування станом на сьогодні триває вже понад два роки. Зараз це період прикладання тоддлера, тобто дитина, яка вже їсть самостійно усі продукти, розмовляє, грається, читає книжки, дивиться мультики. І якби мені ще до вагітності сказали, що я годуватиму більше одного року – я б точно не повірила. У нашому суспільстві прийнято вважати, що молоко матері потрібне дитині до тих пір, допоки вона саме не може розжувати вареники чи котлету. Як тільки раціон дитини стає більше трьох продуктів, усі свято вірять, що молоко в одну мить стає «пустим», «некорисним», «гірким», «синім» і т.д. Насправді, я дуже вдячна долі, що живу саме зараз, коли більшість мам мають доступ до якісної інформації, я рада, що поряд є люди, які не кажуть «я немолочна», «молоко пусте», «давай соску», а навпаки – глянь протоколи ВООЗ, почитай дослідження, ознайомся з витягами нашого міністерства ОЗ. Виявляється, всюди купа інформації про те, як почати готувати дитину, коли вводити прикорм, як найкраще відлучати дитину, просто її чомусь не хочуть сприймати. Як і ту інформацію, що молоко корови – це харчі для телятка, а не унікальна рідина, яка здатна творити дива, - розповідає Вікторія.
Також Вікторія розповідає, що годує дитину і у громадських місцях, і просто на вулицях. Вікторія запевняє, що вільно годує у громадських місцях, адже чому їсти булочки і чіпси на лавицях можна, а погодувати дитину - ні?
— Ужгород справжнє європейське і толерантне місто у цьому плані, жодного разу я не чула зауважень. Будь-де можна погодувати спокійно дитину, до того ж сьогодні є купа виробників спеціального одягу для годування, який значно полегшує цей процес. Годувати я планую до тих пір, поки не побачу, що дитина готова на 100% до відлучення. За даними ВООЗ процес самовідлучення наступає з 2.5-3.5 років, тому поки я не переймаюся цим питанням. Я рада, що маю такий досвід, і рада, що мої рідні та близькі мене підтримують. Ну і мушу зазначити: процес грудного вигодовування – це виключно особиста справа мами і дитини, тому лізти з порадами про те як, де і скільки годувати стороннім дуже неетично, - зазначає Вікторія Жуйко-Сабо.
Вже цієї п`ятниці, у сімейному клубі «Доброграй» пройдуть лекції з ГВ, Оксани Лесько-Бабілі та Наталки Фельбаби на комфортного грудного вигодовування, післяпологового догляду за жінкою, відновлення та повернення до суспільного життя. Також на зустрічі буде присутня слінгоконсультантка Вікторія Шевченко, яка радо допоможе опанувати різні види слінгів. Початок зустрічі - об 11.00