Днями в Ужгороді було офіційно створено обласну громадську організацію – Закарпатську греко-католицьку спілку ім. Івана Маргітича. Основною метою утворення керівники Спілки називають сприяння об’єднанню української греко-католицької громадськості.
«Всі знають про розкол в Православній церкві, де є аж 3 конфесії. Проте мало хто відав про те, що практично і Греко-Католицька церква розколота, бо є Українська греко-католицька церква (УГКЦ), і окремо існує Мукачівська греко-католицька єпархія, котра не підпорядкована Українській греко-католицькій церкві», – розповів сьогодні журналістам у прес-центрі "Закарпаття" голова управління Спілки, кандидат історичних наук Володимир Піпаш. Саме через це, запевняє науковець, найбільша греко-католицька церква світу, що налічує більше 5,5 млн. вірників, не має патріархату.
Ідея об’єднання українських греко-католиків не нова. Такі спроби робились і єпископом Андрієм Бачинським, і Австрійським двором у другій половині 19 ст., і після отримання Україною незалежності. Зараз її активно пропагуватимуть і організатори новоствореного об’єднання.
Доктор філологічних наук Любомир Белей підкреслив, що об’єднання греко-католиків України є справою церковників і рецептів цієї справи Спілка давати не наважиться. «З нашого боку нашою метою є активізувати цю ситуацію, – зазначив він. – Слід враховувати, що Мукачівська греко-католицька єпархія має багато набутків, що корисні для загальної Української церкви. Але про проблему об’єднання церкви мають говорити фахівці, а не гінекологи чи люди з доброю горлянкою, які, на жаль,і вирішують політику».
Співголова спілки о. Василь Данилаш додав: «Ми хочемо робити просвітянську працю і, можливо, якимось чином дати поштовх нашій ієрархії. Чому Московський патріархат, будуючи тут «Русский мир», може бути в єдності із далекою Росією, а ми не можемо досягти цього в Україні. В єдності ж і є наша сила».