В Ужгороді тарифи на опалення майже вдвічі дорожчі ніж у Києві

14
0

А за кубометр холодної води киянам і ужгородцям доводиться сплачувати відповідно 1,6 і 3,4 грн

Якщо для киян 1 квадратний метр опалюваної площі коштує 2,2 грн., то для споживачів м.Ужгорода - 5,1 грн.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова направила подання Прем`єр-міністрові України Вікторові Януковичу "Про порушення конституційних прав громадян на належний рівень життя у зв`язку зі зростанням цін і тарифів на житлово-комунальні послуги", повідомила Укрінформу прес-служба Омбудсмана.

Уповноважений змушена констатувати, що державного регулювання цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, як того вимагає чинне законодавство, досі не забезпечено. Передусім це стосується вимог Закону "Про житлово-комунальні послуги" щодо випереджання зростання доходів населення над зростанням цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.

Йдеться також про необхідність запровадження місцевими радами єдиних підходів щодо прийняття рішень з цього найважливішого на сьогодні соціального питання, з врахуванням рівня соціально-економічного розвитку кожного населеного пункту, а також забезпечення рівних можливостей доступу до отримання послуг споживачів з різних верств населення.

На практиці у більшості випадків стало відчутним випереджання зростання цін і тарифів на житлово-комунальні послуги над зростанням доходів населення, що суперечить законодавству України, зокрема ст.30 згаданого Закону.

До того ж, залежно від регіону проживання, людям доводиться за однакові обсяги і якість послуг сплачувати суми, що різняться в кілька разів. Уповноважений підтверджує це конкретними прикладами по різних регіонах України, зокрема - по Луганській, Львівській, Житомирській, Харківській, Дніпропетровській, Чернігівській і Закарпатській областях.

Так, у м. Луганську тариф за 1 кв. м житлової площі встановлено в розмірі 4,5 грн, а в райцентрі Станично-Луганське - аж 9,9 грн - в два з лишком рази більше. У 5 і більше разів різняться розміри оплати за послуги водопостачання і водовідведення в населених пунктах Житомирщини.

Є й інші приклади. Для мешканців столиці 1 кв. м опалюваної площі коштує 2,2 грн, а для споживачів обласного центру Закарпаття м.УЖГОРОД - 5,1 грн. За кубометр холодної води киянам і ужгородцям доводиться сплачувати відповідно 1,6 і 3,4 грн. І це при тому, що в листопаді - грудні 2006 року середня заробітна плата в м.Києві майже вдвічі перевищувала рівень зарплат мешканців Ужгорода.

Наведені факти свідчать про порушення конституційного принципу рівності прав громадян за ознакою місця проживання, встановлений ст.24 Конституції України, і можуть розцінюватися як дискримінація за цензом осілості, робить висновок Омбудсман.

Уповноважений також звертає увагу на недостатність урядових заходів на місцях у цій сфері. Не всюди відбулися і громадські слухання, як того вимагає ст.11 Закону "Про житлово-комунальні послуги".

На переконання Уповноваженого, потребують також перегляду підходи до формування об`єктивного місячного прожиткового мінімуму з врахуванням реального рівня цін на життєво необхідні товари й послуги.

Не розв`язує наявних проблем і механізм призначення субсидій. Наприклад, одинокі громадяни похилого віку, які втратили рідних і близьких, фактично позбавлені права на субсидії, якщо площа житла, в якому вони мешкали все своє життя, перевищує нормативи на одну особу. Залишити ж своє помешкання або обміняти його на менше за площею - для таких людей може стати справжньою трагедією.

Аналіз численних звернень громадян, підсумовує Уповноважений з прав людини, свідчить про масове брутальне порушення в Україні невід`ємних прав людини на належні умови проживання, здоров`я, гідний рівень життя. За таких умов люди мають сьогодні всі підстави реалізувати свої права на судовий захист. Ця гостра соціальна проблема вимагає негайного і дійовішого реагування органів державної влади.

Ситуація, що склалася, надає правові підстави Омбудсману вимагати від уряду здійснення у всіх регіонах України ретельної перевірки прийнятих місцевими радами рішень про підвищення тарифів на предмет їх відповідності чинному законодавству; внесення до Верховної Ради України пропозицій щодо законодавчого врегулювання всього комплексу питань, пов`язаних з наданням населенню житлово-комунальних послуг; вжиття додаткових заходів щодо підвищення доходів населення, які мають випереджати зростання цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.

"Закарпаття онлайн" з посиланням на Укрінформ

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також