
В Ужгороді зареєстрували лабораторно підтверджений діагноз «сказ» у безпритульної кішки. Крім того, останнім часом збільшилася кількість звернень жителів міста щодо укусів безпритульними тваринами.
У зв’язку з цим, рішенням надзвичайної протиепізоотичної комісії, декілька вулиць Ужгорода: район вулиці Михайла Грушевського, П’яного ринку, вулиці Героїв 128-ї бригади оголосили зоною карантину.
Сказ — це небезпечне та невиліковне захворювання (ним можуть хворіти як люди, так і тварини), яке вражає центральну нервову систему з ознаками поліенцефаломієліту, супроводжується паралічами і завжди закінчується смертю.
Зараження відбувається при потраплянні слюни хворої тварини у рану чи на слизову оболонку. Дуже небезпечне потрапляння слини хворої тварини на слизові оболонки очей, рота, носа, а також на шкіру, де можуть бути невидимі простим оком ушкодження.
Серед людей сказ, зазвичай, поширюють домашні тварини. Особливу небезпеку становлять бродячі собаки і кішки. Домашні тварини можуть заражатися одна від одної і від диких тварин. За останні роки часто джерелом поширення хвороби є лисиці.
Для профілактики сказу у носіїв збудника необхідно:
- регулярно вакцинувати свійських тварин;
- уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;
- не торкатися диких чи безпритульних тварин;
- не підгодовувати безпритульних тварин у місцях, де постійно перебувають люди (особливо діти);
- виконувати правила утримання тварин.
Стережіться безпритульних, а тим більше диких тварин, які не бояться самі до вас підійти.
Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина якнайшвидше отримає необхідну медичну допомогу.
Перша медична допомога після укусу:
- Якщо вас укусила чи обслинила тварина (особливо дика чи безпритульна) негайно зверніться до лікаря.
- Якщо тварина домашня, попросіть власника надати документи, що підтверджують її щеплення.
- Ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв. мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус.
- Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу.
Що робити із твариною із підозрою на сказ?
Собаку, кота чи іншу тварину, яка покусала людей або тварин, слід негайно доправити до найближчої ветеринарної клініки для огляду й утримання під наглядом спеціалістів протягом 10 днів, у жодному разі їх не вбивати.