В Ужгороді УНП хоче змінити іншомовні написи на українські (ФОТО)

16
6

Представники Закарпатської обласної організації Української Народної Партії привітали працівників Ужгородської міської ради з Днем української писемності та мови, а також запропонували звернути увагу на іншомовні вивіски, оформлення вітрин та реклами в місті Ужгороді.

Тексти написів-вивісок, які щодня бачимо і часом, всупереч бажанню запам’ятовуємо, представники УНП проілюстрували через світлини працівникам міської ради. «Міська влада не повинна стояти осторонь цього питання, а повинна показати наскільки нині українська мова є засміченою різними «ізмами», і закликати підприємців не робити цього і не бути сторонніми глядачами», - наполягають активісти партії.

«Кожен із підприємців пропонує вивіску за рівнем власної культури, тому можна знайти безліч англійських чи російських слів написаних українськими літерами. Це звичайно, кумедно, але безграмотно», - кажуть.

«Зверніть увагу на напис на вітринах магазину з електротехнікою, де російською мовою красуються написи «телевизоры, «аудио», «стиральные машини», «пилесосы». Таких прикладів безліч, назви магазинів «Жемчужина», «Блинчик», «Обои», «Ремонт часов», «Детская игрушка»». Або ж ось: пропонуємо «Бізнес-ланч», — такий собі англо-український витвір. Ще, доволі часто помітні вивіски – «открыто - закрыто»».

«Також, трапляються й помилки», - наводять приклад в обласній організації, де «на одній з автомобільних заправок, у слові «вїзд» - бракує апострофа».

«Звичайно, вивісками не українізуєш того, хто українізуватися не хоче», - кажуть вони, - «Зате вони є реальними показниками саме «української» території. Як це відбувається у наших словацьких, чеських чи-то угорських, румунських сусідів».

Щодо аргументів на користь того, що вивіски не є вирішальною зброєю у боротьбі за мову, представники УНП відповідають, - «цей приклад не звільняє нас від аналізу. Потрібно погодитись, що навіть за таких умов, відсутність рідномовних вивісок може впливати на мовні установки дітей, підлітків, молоді. В їхній підсвідомості сформується своя «шкала престижності» мови».

«Саме з цих причин представники звертаються до міської ради з проханням проаналізувати ситуацію та по результатам вимагати написання текстів вивісок виключно українською мовою, аби й надалі відстоювати своє право бути українцем у своїй державі», - стверджують в УНП.

Довідково:

Нещодавно, УНП вимагала у Президента України як гаранта Конституції вжити заходів, щоб припинити антиукраїнську вакханалію правлячої коаліції, яка намагається переглянути мовне законодавство, запроваджене Основним законом. УНП попереджає, що такі кроки коаліції є вкрай небезпечними для державної стабільності. Лідери парламентської коаліції в чергове довели, що вони відчувають себе не представниками суверенної європейської України, а губернаторами Малоросії, які виконують доручення Кремля з масованої русифікації українців. УНП звертається до студентства, інтелігенції, всіх українців, яким небайдужа доля держави, взяти участь у масових акціях громадянської непокори з метою захистити свою національну ідентичність та право розмовляти рідною мовою. УНП закликає депутатів місцевих органів влади розглянути це питання на позачергових сесіях та направити свої рішення щодо захисту державної мови до Верховної Ради. Захищай українське, бо це - твоє! Лише у такий спосіб можна відстояти своє право бути українцем у своїй державі.

Коментарі

Д
Дмитрий

Добавлю: ни на одном из фото нет ни одной ошибки ни в одном слове. Следует понимать, что они выполнены в соответствии со ст. 17 ЗУ "Про мови" на языке, приемлемом для сторон, т.е. для ИХ покупателей. Какие могут быть вопросы? Действительно встречаются ошибки в написании вывесок, которые выполняются по "русско-украински", но это происходит из-за неграмотности самих продавцов, сейчас ведь этим занимаются все кому не лень, им написание букв не очень важно, главное чтобы цифры видеть нужные:)

Д
Дмитрий

Застосування мови у рекламі здійснюється відповідно до законодавства України про мови. Знаки для товарів і послуг наводяться у рекламі у тому вигляді, в якому їм надана правова охорона в Україні відповідно до законодавства, зокрема статті 6 Паризької конвенції про охорону промислової власності. (ст. 6 ЗУ "Про рекламу" ) В Українській РСР у всіх сферах обслуговування громадян вживається українська або інша мова, прийнятна для сторін. (ст. 17 ЗУ "Про мови в УРСР") Тексти ОФІЦІЙНИХ (!) оголошень, повідомлень, плакатів, афіш, реклами і т.ін. виконуються українською мовою. Поряд з текстом, викладеним українською мовою, може бути вміщено його переклад іншою мовою. (ст. 35 Закону) Исходя из указанного, спорными представляются утверждения о том, что все вывески должны быть только на украинском языке. С точки зрения закона - это не так. Ну а УНП может заявлять всё что ей заблагорассудится.

АУ
Андрій УНП

Щодо історії Української Народної Партії то вона вже існувала до перейменування Аграрної партії на Народну партію (Литвина) і до створння Української партії (Ратушного). Виборці часто плутають новостворені проекти з ідеологічною УНП, що вже існує понад 20 років. Шкода, що політична культура, як і будь-яка інша культура відсутня у більшості наших співгромадян.

А
ак-47

кіби заплатили штраф,то скоро би наладили,,,,

ГВ
Гвоздьо Володимир

Є закон України про рекламу, його виконання це вже є механізм вирішення питання/проблеми. Інша справа, що на приведених фото важко розібратись що де є. Скажімо фото №2 скоріше за все т.зв штендер - виносна РЕКЛАМНА конструкія, а тому його використання 100% підпадає під вимоги закону. Якби міськрада мала відповідну "контору" з нагляду та впорядкування рекланих конструкцій у місті (здається при Ратушнякові така колись була, хоча й не наглядала, а "бабки косила" за дозволи) то проблема б вирішилася за місяць-два. Але знову, яки РЕАЛЬНО наглядали й впорялковували, а не "доїли" рекламщиків -).

*
***

Взагалі "народниками" називають, як правило, партійців "Народної партії" Литвина. А ініціатива правильна, на мою думку

Читайте також