В Ужгороді відбувся перший випуск Школи підготовки молоді до шлюбу

8
0

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, на якому презентували результати роботи Школи підготовки молоді до шлюбу, яка діє в Ужгороді.

Як розповіла спеціаліст управління молоді та спорту Закарпатської ОДА Ірина Савченко, у березні цього року управління підвело підсумки конкурсу проектів і програм, розроблених громадськими організаціями. Так, підтримку отримала Школа підготовки молоді до шлюбу Закарпатського обласного центру ґендерної освіти, спрямована на створення сім’ї, вільної від ґендерної дискримінації для формування у подальшому усвідомлених ролей дружини та чоловіка, матері та батька.

Маріанна Колодій, директорка Закарпатського обласного центру ґендерної освіти повідомила, що ужгородська Школа підготовки молоді до шлюбу – єдина в Україні, яка діє при навчальному закладі (а саме при УжНУ). Решта подібних шкіл функціонують як факультативні курси при центрах планування сім’ї, релігійних організаціях тощо.Ужгородська Школа – безкоштовна, її програма містить доволі широкий спектр тем і залучених до викладання фахівців - психологи, педагоги, лікарі (окремим напрямом є репродуктивне здоров’я), розробляють і юридичний курс щодо сімейного права.

Маріанна Колодій також презентувала результати дослідження «Шлюбно-сімейні установки сучасної молоді», проведене Центром ґендерної освіти. Відповіді молоді виявилися доволі стереотипними. Зокрема, 72,4 % опитаних, у тому числі й дівчата, погодились із твердженням, що «якщо жінка займатиметься професійним зростанням, то інтереси сім’ї потерпатимуть». У той же час лише 14,8 % вважають, що інтереси сім’ї потерпатимуть, якщо чоловік займатиметься професійним зростанням.

Більшість тих, хто заповнював анкети – дівчата. «Ми не здивовані цим, адже 80 % молодих людей традиційно пов’язують відповідальність за сімейний добробут у першу чергу із роллю жінки. Водночас в останні десятиліття відбувається процес зміщення соціальних ролей чоловіка і жінки», -- каже М. Колодій.

За її словами, одна з основних цілей Школи – підготувати молодь так, щоб соціальні фактори та пов’язані із ними проблеми, що безумовно виникатимуть, не впливали на духовні почуття. Викладачі мають на меті допомогти майбутнім членам подружжя зберегти ті стосунки, які були у них на ранніх стадіях знайомства. Перший випуск школи відбувся 22 жовтня. За словами Маріанни Колодій, подавало заявок 180 дівчат та хлопців, у результаті до участі відібрали 22 (серед них—дві пари наречених). Керівництво Школи оголосило про новий набір, заявки можна надсилати за адресою gender_center@ukr.net Навчання планують розпочати наприкінці листопада.

Роботу Школи будують на тому, що розглядають саме паритетну сім’ю із врівноваженими ролями жінки і чоловіка. Натомість не всі релігійні організації згідні з цим. Опитування молоді також засвідчило, що у свідомості більшості людей ще панує модель патріархальної сім’ї, що в сучасних умовах у більшості випадків не є дієво і не завжди сприяє збереженню родини.

Маріанна Колодій також поінформувала про результати слухань (які відбулися 10 листопада у Києві) комітету ВР з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин з приводу практики застосування закону «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», який діє в Україні 5 років. «Учасники слухань зійшлися на тому, що закон є рамковим і не є законом прямої дії, -- розповіла М. Колодій. -- Він не містить, на жаль, положень прямої дії щодо ряду важливих для країни проблеми, таких, як дискримінація у трудовій сфері, немає визначення понять сексизм та сексуальні домагання та ряду інших положень».

Міністерства щодо виконання цього закону здебільшого надали формальні відписки. Так, правоохоронні органи прозвітували про проведення конкурсу «Міліцейська красуня». «Якщо міліція так розуміє рівність прав і можливостей обох статей, то де ж тоді конкурс «Міліцейський красень»?.., -- зауважила М. Колодій. 
За інформацією Держкомстату України, Закарпаття має найкращі в Україні за показником шлюбності і розлучуваності. Тобто шлюбів в області укладається більше, ніж реєструється розлучень. Але скільки б не зареєструвалося шлюбів, уже 10 років показник розлучуваності на Закарпатті складає 40 % від кількості укладених шлюбів.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також